2014. február 4., kedd

Orecchiette Budapest módra

Marci most volt másfél éves. És nagy szerencsére az evéssel nincs semmi problémája, sőt…
Az egyik első szava a „hamma” volt, ami egyaránt jelenti az ételt, az italt és a cumit. Úgy lehet megkülönböztetni, hogy más hangsúllyal mondja, de utánozni lehetetlen.
Az egyik kedvence a tészta, pontosabban a szaftos tészta. Az, hasonlóan Apacához, minden mennyiségben, bármikor jöhet.

Hozzávalók:
-          4 db pulykamáj
-          10 dkg szalonna (jelen esetben sózott fehérszalonna)
-          1,5 bögre fagyasztott zöldborsó
-          2 gerezd fokhagyma
-          1,5 börge paradicsomszósz
-          250 gramm orecchiette tészta
-          frissen őrölt só, bors
Előkészítés: 5 perc
Főzés: 30 perc
A szalonnát apró darabokra vágtam és egy nagyobb serpenyőben zsírjára sütöttem, miközben odatettem a tésztának a vizet felforralni. Mikor már ropogósra pirultak a szalonnapörcök, kivettem a zsírjából és a zsírból is a felesleget leöntöttem.
A maradék zsírban hirtelen megpirítottam a kis kockákra darabolt májat, úgy hogy minden oldala színt kapott, hozzáadtam az apróra vágott fokhagymát és a zöldborsót, kicsit sóztam és borsoztam és kb 5 percig tovább pirítottam. Közben a tésztát beledobtam a vízbe.
A májas-borsós ragut felöntöttem a paradicsomszósszal, és amíg a tészta megfőtt, addig főztem, majd beleborítottam a kifőtt tésztát és kb. 1 perc alatt az egészet összeforraltam.

2014. február 3., hétfő

Orjaleves töltelékkel


A szülinapi ebéd másik, pontosabban első fogása pedig orjaleves volt, amiben a különlegesség a töltelék volt.
Ezt szintén Apaca Nagymamája készítette mindig, amikor Apaca gyerekként Náluk nyaralt. Annyi volt a különbség, hogy akkor a „sima” zöldségleves készült a töltelékkel és igazából Töltelék levesnek hívták.
De mivel most volt a disznóvágás, adta magát, hogy a friss csontokból készüljön a leves és abba legyen belecsempészve a töltelék.

Hozzávalók:
Leveshez:
-          6 darab húsos csont (orja és comb)
-          2 fej hagyma
-          6 gerezd fokhagyma
-          1 db zeller
-          4 db fehérrépa
-          12 db sárgarépa
-          6 szem kelbimbó
-          2 kisebb csokor petrezselyem
-          4 szem közepes krumpli
-          10 szem feketebors
-         
-          házi csigatészta

Töltelékhez:
-          6 darab zsemle
-          6 darab tojás
-          2 kisebb fej hagyma
-          6 gerezd fokhagyma
-          3 kisebb csokor petrezselyem
-          só, bors
Előkészítés: 10 perc
Főzés: 3 óra 30 perc

Egy nagy fazékba beletettem a csontokat és felöntöttem hideg vízzel és feltettem főni.
Közben megpucoltam az összes zöldséget. Mikor felforrt a víz, négyszer-ötször lehaboztam a levest és mikor már nem keletkezett újra „kemény” hab rajta, akkor beletettem a hagymát, a fokhagymát, a fehérrépát, a nagyobb darabokra vágott zellert, az összekötött petrezselyem zöldet, sóztam és beleszórtam az egész borsokat. Ez kb. a feltevéstől számított 1 és negyed óra után volt.
Kb. a főzés 2. órájánál beletettem a levesbe a sárgarépákat és elkezdtem elkészíteni a tölteléket.
A zsemléket vízbe áztattam, közben megpucoltam a hagymákat és kevés olajon megpároltam őket, majd sóztam, borsoztam és hozzáadtam az apróra vágott petrezselymet, jól összeforgattam és hagytam kihűlni. A zsemléket kinyomkodtam, hozzáadtam a hagymát és a tojásokat és jól összedolgoztam. Nekem túl sok volt a nedvesség benne, így öntöttem hozzá egy kevés zsemlemorzsát, annyit, hogy formázható masszát kaptam.
Ekkor kiterítettem egy darab folpackot, rákanalaztam kb az 1/6-át a masszának és szaloncukorszerűen feltekertem, úgy hogy henger alakú lett a töltelék. Így 6 db töltelékem lett.
Kb a főzés 2,5. órájánál kiszedtem és leszűrtem a léből annyit, amiben a csigatésztát ki tudtam főzni és helyére betettem a töltelékeket, amit 10-15 percenként forgattam, hogy körben mindenütt megfőjön.
Kb. a főzés 3. órájánál beletettem a levesbe a megpucolt burgonyát is és további fél óra alatt készre főztem mindent.
Tálaláskor külön-külön kiszedtem a húst, a zöldségeket és a tölteléket, leszűrtem a levest.
A Mamáék erre is azt mondták rá, hogy van olyan jó, mint a cigándi J

Cigándi töltött káposzta

Idén Marci részt vett az első disznóvágásán, ahol megvolt az első igazi hóeséses élménye is. Igazából a disznóvágás még arról szólt Neki, hogy a friss hóban rohangált az asztalok körül, illetve a kertben a kerítés mentén és haverkodott az istállóban álló pacival, de azért meg-megállt és jól megvizsgálta, hogy hogyan töltik a kolbászt, hogyan abálják a hurkába valót és amit lehetett azt meg is kóstolt és ízlett is Neki.
Január végén van Apaca szülinapja is, ami rendszerint egybeesik a disznóvágásos hétvégével, így a szülinapi menü általában a friss alapanyagokból készül.
Már második éve készítünk ilyenkor töltött káposztát, méghozzá szabolcsi töltött káposztát, mert Apaca kiskorában a Nagymamájánál mindig ilyet evett.
Természetesen lehetetlen olyat csinálni, mint a Nagyi főztje, de erre nem is törekedtünk, inkább próbáltuk „modernizálni” és kevésbé nehézzé tenni.
Hozzávalók:
-          1 kg darált sertéshús (a kolbászhúshoz összedarált húsból, azaz valami zsírosabb húsból)
-          4 fej hagyma
-          8 gerezd fokhagyma
-          25 dkg hántolt köles
-          1 kávéskanál borsikafű
-          2 közepes fej nyers káposzta (nem savanyú)
-          egy tenyérnyi darab füstölt húsos szalonna (oldalast szerettünk volna, de nem volt)
-          kb 20 cm füstölt kolbász
-          1 liter paradicsomlé
-          olaj
-          frissen őrölt só, bors
Előkészítés: 45 perc
Főzés: 2 óra 45 perc

Egy nagyobb lábasban felforraltam a vizet és egyenként fejjel lefelé beletettem a torzsájától megszabadított káposztákat és „megfonnyóztam”, azaz leveleire bontottam.
Közben a hagymákat apróra vágtam, kevés olajon megpároltam, fűszereztem, sóztam, borsoztam, langyosra hűtöttem és hozzáadtam a darált húshoz, majd belenyomtam a fokhagymákat, ráborítottam a kölest és az egészet jól összekevertem.
A káposzta leveleknek kivágtam a maradék, vastag torzsa részét, valamint a közepét, ahol már kicsik voltak a levelek felcsíkoztam.
Egy nagy fazék aljára öntöttem kevés olajat, majd kibéleltem egy réteg apró káposztával, arra rátettem a négyfelé darabolt füstölt szalonnát és a szintén négyfelé darabolt füstölt kolbászt és a hézagokat kibéleltem apró káposztával, úgy hogy a töltelékeknek egyenletes káposzta ágyat kaptam.
Ezt követően egyenként, nem túl szorosra megtöltöttem a káposztaleveleket.
A káposztaleveleket magam elé terítettem, úgy, hogy a kivágott torzsás rész esett távolabb Tőlem. A végébe tettem egy fél maréknyi tölteléket, ráhajtottam egy réteg káposztát, majd a széleit behajtottam és az egészet felgöngyöltem. Az így elkészült töltelékeket szépen sorban rétegeztem, majd a tetejére rátettem a maradék apró káposztát (kb ugyanannyit, mint, ami a fazék aljára került).
Felöntöttem a paradicsomlével és kb még 1 liter vízzel, úgy hogy kb a káposzta ¾-ig ért a folyadék. Az egészre rátettem egy tányér lefordítva, ami nehezéknek szolgált, félig lefedtem és alacsony fokozaton, szépen lassan kb 2,5-3 óra alatt készre főztem.
Mivel a töltött káposzta, az egyik olyan étel, aminek jót tesz, ha áll egy kicsit, így előző este készítettük el és az ünnepi ebédre felmelegítettük.
A Mamáék azt mondták rá, hogy van olyan jó, mint a cigándi J