2014. január 13., hétfő

Rakott kelkáposzta kölessel

Szombaton elbúcsúztunk a karácsonyfától L
Tegnap pedig elmentünk Marcival játszóterezni, mert nagyon szépen sütött a nap. A Kós Károly térre mentünk, ami a 19. kerületben a Wekerle-telep közepén van. A téren van egy óriási park és egy nagyon jó játszótér, ahol a piciknek is van külön kialakítva egy babajátszótér rész.
Mikor jól átfagytunk a nagy játékban ebédelni beültünk a téren található Éléskamra Reform és Bio Étterembe, aminek a hangulata a piros-kockás terítős éttermek hangulatát idézte, ami egy vasárnapi ebédre nem is lehetett volna jobb.
Az ételek is nagyon finomak voltak és tényleg, érezhetően nem tartalmaztak semmi „mű” dolgot. A csirke-brassói és a gesztenyés somlói galuska kifejezetten finom volt.
Vacsorára pedig rakott kel készítettünk, amibe a megszokott rizs helyett, kölest tettünk.

Hozzávalók:
-          1 közepes fej kelkáposzta (kb fél kiló, amiből torzsa és külső levelek nélkül lesz 40 dkg)
-          2 kisebb fej hagyma
-          3 gerezd fokhagyma
-          40 dkg darált marhahús
-          2 doboz tejföl (400-500 ml)
-          0,5 dl száraz fehérbor
-          1 kávéskanál borsikafű
-          1 kávéskanál majoranna
-          1 kávéskanál kömény
-          3 teáskanál pirospaprika
-          ¾ bögre hántolt köles
-          olivaolaj
-          vaj
-          frissen őrölt só, bors
Előkészítés: 5 perc
Főzés: 1 óra 10 perc

Egy serpenyőben kevés olajon elkezdetem pirítani az apróra vágott hagymát. Kicsit később hozzáadtam a szintén apróra vágott fokhagymát, sóztam, borsoztam, hozzáadtam a borsikafüvet, a majorannát és a köményt és együtt pirítottam, amíg a fűszereknek megéreztem az illatát. Utána hozzáadtam a húst és fehéredésig pirítottam, majd megszórtam a pirospaprikával, összekevertem és felöntöttem a borral. 1-2 perc után, mikor az alkohol elpárolgott, felöntöttem 2,5-3 dl vízzel (úgy hogy ellepte) és alacsony hőfokon kb 20-25 perc alatt megfőztem a „pörköltet”.
Közben a kelkáposztának a külső leveleit leszedtem, megmostam és négy részre vágtam, kivágtam a torzsáját és ujjnyi szeletekre vágtam, majd a párolóban 10 perc alatt megpároltam.
Ezzel párhuzamosan egy kisebb edényben kevés olajon megpirítottam a kölest és felöntöttem 2 bögre vízzel, sóztam és fedő alatt, alacsony hőfokon kb 15 perc alatt megfőztem.
Egy sütőtál alját vékonyan kivajaztam, ráterítettem a megpárolt kelkáposztát, arra rétegeztem a kölest, majd a húst és az egészet egyenletesen befedtem a tejföllel.
175 fokra előmelegített sütőben 30 perc légkeveréses, majd további 10 perc 230 fokos grill funkción készre sütöttem.

2014. január 3., péntek

Cézár-pite

Lassan kezd hagyománnyá válni, hogy január 2-án Cézár-salátát eszünk. Semmi tudatosság nincs benne, csak egyszerűen ilyenkor mindig megkívánjuk valószínűleg ezeket az ízeket. Most is csak azért vettük észre, mert tegnap az újévi koccintós vacsi után Nagyi testvére elkérte az öntet receptjét, Mi pedig innen a blog-ról másoltuk ki neki és hát utána döbbentünk rá, hogy tavaly ilyenkor is ezt ettük.
Azaz most azért picit újragondoltuk a dolgot, hiszen most a pite (quiche) is lényeges volt, onnan indult a gondolat, de a Cézár-saláta rész is végül belekerült.

Hozzávalók:
Tésztához:
-          250 gramm durumliszt
-          125 gramm vaj
-          kb 0,5 dl jeges víz
-          egy kávéskanál só
Töltelékhez:
-          1 db kisebb csirkemell
-          30 cm póréhagyma
-          6 gerezd fokhagyma
-          200 ml minimum 20 %-os tejszín
-          2 evőkanál tejföl
-          1 csapott evőkanál mustár
-          2 db tojás
-          15 dkg sajt
-          0,5 dl rosé
-          olivaolaj
-          vaj
-          frissen őrölt só, bors
Salátához:
-          1 fej jégsaláta
-          6-8 vékony szelet kenyér
-          80 cl olíva olaj
-          20 cl balzsamecet
-          1 doboz natúr joghurt
-          1 evőkanál majonéz
-          2 gerezd fokhagyma
-          só, frissen őrölt bors
-          1 teáskanál mustár
Előkészítés: 15 perc
Főzés: 1 óra 15 perc
A tésztához a lisztet és a hideg, apró kockákra vágott vajat késes robotgépben 20-25 másodperc alatt morzsás állagúra összekevertem, majd lassan hozzáöntöttem a vizet és azzal is összekevertem. Utána kiborítottam egy keverőtálba, ahol hideg, vizes kézzel összedolgoztam és kis cipót formáztam belőle, amit fóliába csomagoltam és betettem 1 órára a hűtőbe pihenni.
A pihentetés után lisztezett felületen kinyújtottam a tésztát akkorára, hogy egy 23 cm-es kivajazott piteformát ki tudjak vele bélelni. Utána tettem a tésztára sütőpapírt és szórtam bele rizst nehezéknek és 180 fokra előmelegített sütőbe tettem és légkeveréses funkción 15 percig sütöttem.
Közben a csirkemellet apró kockákra vágtam és olivaolaj és vaj keverékén elkezdtem pirítani, mialatt a póréhagymát felkarikáztam, amit egy másik serpenyőben szintén olivaolaj és vaj keveréken elkezdtem párolni.
Amikor lejárt a 15 perc óvatosan leszedtem a rizzsel teli sütőpapírt a tésztáról, kicsit megszurkáltam villával a tésztát és visszatettem további 15 percre a sütőbe.
Közben a húst sóztam, borsoztam, hozzáadtam 3 gerezd áttört fokhagymát és felöntöttem a borral, a póréhagymát is kicsit sóztam és tovább pirítottam mindkettőt, amíg a hagyma teljesen megpuhult, kicsit karamellizálódott is, a hús pedig elfőtte a levét és szép szint kapott, megpirult.
Egy tálban a tejszínt, a tejfölt, a mustárt, a tojásokat, 3 gerezd áttört fokhagymát, sóval és borssal kézi habverővel alaposan összevegyítettem.
Mikor a tészta megsült, kivettem a sütőből, egyenletesen ráborítottam a csirkehusit, a hagymát és ráöntöttem a tejszínes szószt, megszórtam a lereszelt sajttal, visszatettem a sütőbe és 40 perc alatt 140 fokon, továbbra is légkeveréses funkción készre sütöttem.
Közben a kézi mixer poharába beleöntöttem az olajat, a balzsamecetet, a joghurtot, a majonézt, a mustárt, sóztam, borsoztam és ebbe is belenyomtam két gerezd fokhagymát és összeturmixoltam. Egy nagy tálba beletépkedtem a salátát, beletettem a nagyobb kockákra vágott pirítósokat, majd ráöntöttem az öntetet és jól összeforgattam.
Marci egy teljes felnőtt adagot megevett belőle, annyira ízlett neki J

2014. január 2., csütörtök

Paradicsomos lencse húsgombóccal

Újévkor a babona szerint, hogy gazdagok legyünk lencsét kell enni. Másik babona szerint pedig nem szabad csirkét enni, mert elkaparja a szerencsét. Harmadik szerint pedig egy szelet tormát kell tenni a pénztárcába és akkor is gazdagok leszünk.
A torma szelet a pénztárcában, viszont tegnap csirkepörit ebédeltünk Marci kis barátjáéknál Daniéknál, így vacsira igazán szükségünk volt a lencsére, hátha megtörik az „átok”.
Idén viszont kicsit újítottunk a hagyományos lencsefőzeléken, mert valamikor december közepén készítettünk és kicsit unalmas lett volna.

Hozzávalók:
-          0,5 kg lencse
-          2 db lilahagyma
-          6 gerezd fokhagyma
-          40 dkg darált marhahús
-          2 kis üveges paradicsomszósz (850 ml)
-          olivaolaj
-          frissen őrölt só, bors
Előkészítés: 5 perc
Főzés: 1,5 óra
A lencsét előző este beáztattam.
A hagymát apró kockákra vágtam és kb. a negyedét kevés olajon egy magas falú, nagy, wok alakú serpenyőben megpirítottam, majd hozzáadtam a húshoz, fűszereztem 3 gerezd áttört fokhagymával, sóval és borssal. Utána jól összedolgoztam és vizes kézzel falatnyi gombócokat készítettem.
A serpenyőbe kevés olajat öntöttem és kb. 15 perc alatt, két ütemben megpirítottam a gombócokat. Mikor készen lettek pótoltam az olajat és megpirítottam a ¾-ed rész hagymát, hozzáadtam a maradék 3 gerezd fokhagymát áttörve, sóztam, borsoztam és beleborítottam a lecsepegtetett, beáztatott lencsét, illetve a 2 üveg paradicsomszószt, valamint kb 2 dl vizet, amivel az üvegeket öblítettem ki.
Az egészet jól elkevertem és közepes (inkább alacsony) hőfokon fedő alatt 35-40 percig főztem, amíg a lencse majdnem megfőtt. Utána beletettem a melegen tartott gombócokat és azzal is, gyakori, óvatos kevergetés mellett 10-15 percig tovább főztem.
Végül jó sokat ettünk belőle, hogy kijavítsuk a csirkés bakit J

Krumplisaláta

A Nagyi minden évben szilveszterkor (és húsvétkor is) készít töltött dagadót, amiből Mi is szoktunk kapni, így a menü egyik része adott volt. Már csak a köret hiányzott hozzá.
Régebben, mikor Ausztriában jártunk, sokszor ettünk ott ecetes-hagymás krumpli salátát, ami a számunkra megszokott majonézes krumpli salátához képest mindig is különlegesnek számított, pedig igen egyszerű étel, viszont annál finomabb.

Hozzávalók:
-          10 db közepes kifliburgonya
-          1 db nagyobb lilahagyma
-          3 dl alaplé (most bio leveskockából)
-          1 csapott evőkanál mustár
-          3 evőkanál fehérbor ecet
-          3 evőkanál almabor ecet
-          3 evőkanál tökmagolaj
-          3 evőkanál olivaolaj
-          frissen őrölt só, bors
Előkészítés: 5 perc
Főzés: 30 perc
A krumplikat héjastól, sós vízben megfőztem, majd még melegen meg is hámoztam és kb fél centis karikákra feldaraboltam.
Közben elkészítettem az „alaplevet” (sajnos elfogyott az igazi, így maradt a bio leveskocka). Kis kockákra felaprítottam a hagymát és az alaplével együtt hozzákevertem a krumplihoz. Sóztam, borsoztam.
A mustárt, az ecetekkel és az olajakkal egy kis tálban összedolgoztam és utána ezt is hozzáadtam a krumplihoz, majd az egészet óvatosan, de alaposan átkevertem és betettem a hűtőbe 2-3 órára, hogy az ízek összeérjenek.
A végeredmény pedig jobb lett, mint amire számítottunk, mert sikerült az arányokat úgy eltalálni, hogy talán még finomabb is lett, mint amit megszoktunk, mert kevésbé volt domináns az ecet íze. J