2013. december 31., kedd

Malacsült



Szombaton, mikor piacon voltunk sikerült nagyon szép malachúst venni, pedig nem is azért mentünk. Így hát el is dőlt, hogy idén is sütünk malacot, pedig nem is akartunk J
Pontosabban a malachúst nem is a piacon, hanem hentesnél vettük (MészárSteak), amikor a nagy karácsonyi zabálás után egy kis halra vágytunk, de az már 11 körül nem volt a szomszédos üzletben.
Az üzletközpontban, ahol a hentes is van, van egy kis játszótér, amit ugye Marcinak ki kellett próbálnia és közvetlen mellette van egy könyvesbolt is. Apaca be is ment egy picit körbenézni és a sok-sok új szakácskönyv között nézelődve az egyik, pont egy malac receptnél nyílt ki, ami az ihletet adta a szilveszteri malachoz, ha már a husi megvolt J
Az ihletet adó, eredeti recept az alábbi linken érhető el:
De lássuk a Mi változatunkat…
Hozzávalók:
-          1 db bőrös malackaraj csont nélkül
-          1 szelet bőrös malaccomb
-          kb 10 cm gyömbér
-          4 fej fokhagyma
-          6 db hagyma
-          2 db alma
-          kb 20 szál friss kakukkfű
-          1 db chilipaprika
-          1 evőkanál egész kömény
-          6-7 szem nagyobb burgonya
-          3 dl barna sör
-          1,5 dl rosé
-          oliva olaj
-          frissen őrölt só, bors
Előkészítés: 15 perc
Főzés:  kb. 3,5 óra
A sütés előtti este egy serpenyőben szárazon megpirítottam a köményt, közben lereszeltem a megpucolt gyömbért és 1 fej megpucolt fokhagymát. Az egészet beletettem egy fűszer shaker-be (Jamie Oliver féle, lehet helyette mozsarat is használni), hozzátettem kb 8-10 szál kakukkfűnek a leveleit, frissen őrölt borsot és jól összeráztam, összedolgoztam. A harmadát félretettem, a maradékhoz pedig hozzáadtam a kimagozott és apróra vágott chilit és azzal is jól összeráztam. Mikor készen voltak a „pácok” bedörzsöltem a malacokat vele, a combot a chilis változattal, a karajt pedig, aminek bőrét picit bevagdostam, a gyermekbarát változattal. Mikor kész lett akkor külön-külön egy jól zárható dobozban betettem a hűtőbe őket.
Másnap a hagymákat megpucoltam és 4 felé vágtam, az almákat kicsumáztam és nagyobb darabokra vágtam, a fokhagymákat pedig megmostam és keresztbe kettévágtam. Mikor minden elő volt készítve, két sütőedény aljára kevés olajat öntöttem, beletettem a húsokat úgy, hogy a bőrös részek felfele voltak, bedörzsöltem sóval őket (a bőrös részeket nem), és körberaktam a hagymával, fokhagymával, almával és a maradék kakukkfű ágacskákkal. Utána a karaj mellé öntöttem a bort, a comb mellé a sört, lefedtem és betettem a 150 fokra előmelegített sütőbe.
1,5 óra elteltével a kakukkfű ágacskákat kivettem a húsok mellől és tovább sütöttem 150 fokon még egy órát. Közben a krumplit megpucoltam, karikára vágtam és egy tepsin, sütőpapíron szépen elterítettem, sóztam és picit meglocsoltam olajjal.
Mikor letelt az összesen 2,5 óra, akkor a húsok mellől kikanalaztam a folyadék nagy részét és lefedés nélkül visszatettem a sütőbe, most már 180 fokra és a krumplit is betettem alulra. Így még kb 1 órát sütöttem őket, amíg minden szépen megpirult. A húsokat 10-15 percenként meglocsolgattam a félretett szaftjával.
A végeredmény omlós, fűszeres és ropogós lett és Marci is tudott belőle enni, köszönhetően a gyermekbarát változatnak. Ízlett is Neki nagyon J (főleg a krumpli).

2013. december 30., hétfő

Hentes tokány csirkéből

Nagyon szeretjük a karácsonyt, csak egy baj van vele, hogy mindenhol enni kell és mindenki megpróbál a lehető legtöbb féle finomabbnál finomabb ételt készíteni és mivel a szemünk mindent kíván - a szentestei halászlén és gubán kívül - igazából nem is lehet élvezni az ízeket, mert annyit eszünk.
Így hát valami könnyűre vágytunk, ami csirkéből készül és szaftos rizzsel lehet enni.
Hozzávalók:
-          2 közepes csirkemell
-          15 dkg bacon
-          3 kisebb fej hagyma
-          5 gerezd fokhagyma
-          10 szelet gourmand sonka (gépsonka)
-          5 db közepes kovászos uborka (az volt itthon)
-          2 evőkanál paradicsompüré
-          1 evőkanál teljeskiőrlésű liszt
-          1 dl rosé
-          frissen őrölt só, bors
Előkészítés: 5 perc             
Főzés: 30-40 perc
A bacon felcsíkoztam és alacsony hőfokon elkezdtem pirítani, közben felszeleteltem a hagymát és mikor félig megpirult a szalonna hozzáadtam. Együtt pirítottam, amíg a csirkét csíkokra vágtam. Utána a húst is hozzádobtam, sóztam, borsoztam, hozzáadtam a fokhagymát és fehéredésig pirítottam, ráöntöttem a bort és alacsony hőfokon kb 15-20 percig pároltam, a végég pedig lepirítottam.
Közben kevés olajon lassan megpirítottam a paradicsompürét, majd rászórtam a lisztet és kb 1 percig így is kevergettem, majd felöntöttem 3-4 dl vízzel és jól összeforraltam, amíg elkezdett besűrűsödni.
Addigra a hús is szépen megpirult, hozzáöntöttem a paradicsomos szószt, hozzáadtam a csíkokra vágott uborkát és sonkát és 5-10 perc alatt összefőztem.
Jázmin rizzsel ettük, ami így a karácsonyi zabálás után nagyon jól esett.

2013. december 9., hétfő

Sajttorta (diétás)

Anyaca nagyon szereti a sütiket, de amikor Marci a pocakban volt a terhességi cukor miatt elég keveset ehetett, pedig alapvetően kívánós lett volna, de hát Marci volt már akkor is az első, így meg kellett oldani a problémát. Még előtte is többször készített sajttortát, ami kivétel nélkül mindenkinek ízlett (még Apacának is, pedig nincs oda a sült túró ízéért).
Így hát jött az ötlet, hogy diabetikussá kellene tenni a sajttortát, melynek alapreceptjeként Mautner Zsófi (Chili & Vanilia) brüsszeli módra készített New York chhescake-jét használtuk fel, amit az alábbi linken lehet elérni:
A diabetikus változatunk pedig a következő.
Hozzávalók:
-          18dkg vagy az eredeti recept szerint 25 dkg keksz (valamilyen diabetikus, pl: Gullon keksz) 120 g ch
-          80 gramm vagy az eredeti recept szerint 125 gramm olvasztott vaj,
-          70 dkg krémsajt, Philadelphia natúr krémsajt 3 doboz, Philadelphia krémsajt light 3 doboz 22, 4 g ch
-          1 citrom reszelt héja, és ½ citrom leve 2 g ch
-          1 dl tejföl 3, 4 g ch
-          1 dl tejszín 2, 85 g ch
-          2 egész tojás
-          3 tojássárgája 1, 5 g ch
-          20 gramm Canderel édesítő, 18, 75 g ch (Canderel helyett, a 60 g nyírfacukor és 100 g eritrit kettőse is édessé teszi)
-          2 púpos tk étkezési keményítő

A torta alapjához a kekszet egy műanyag tálban egy mozsártörő segítségével apróra törtem és hozzáöntöttem a felolvasztott vajat, majd egy átlagos méretű, sütőpapírral kibélelt, kapcsos tortaforma alján szépen elterítettem és betettem a hűtőbe dermedni.
Közben a sütőt bekapcsoltam, hogy előmelegedjen 180 fokra, amíg a krémet elkészítettem.
A szobahőmérsékletű krémsajtot, a tejfölt, a tejszínt, a citromlét, a citromhéjat, Canderelt (vagy a nyírfacukor-eritrit keveréket), a keményítővel és a tojásokkal csomómentesre kevertem konyhai gép segítségével és beleöntöttem a tortaformába.
Régebben, mikor még nem gőzsütőben készítettem, akkor jó alaposan, úgy hogy ne engedje át a vizet, becsomagoltam a tortaformát alufóliába, és beletettem az egészet egy olyan tepsibe, amibe belefér és a tepsibe forralt vizet öntöttem, úgy hogy kb. a tortaforma feléig érjen a víz. Ezután az egészet együtt, tehát a tepsit, benne a forró vízzel és a tortaformával beegyensúlyoztam a sütőbe, és 45 perc alatt készre sütöttem.
Mostanában már egyszerűen feltöltöm a sütő gőztartályát és szintén kb 45 perc alatt készre sütöm.
Tényleg érdemes előző nap elkészíteni, jót tesz neki egy éjszaka a hűtőben.
A szénhidrát tartalma a Canderel-es, 6 doboz Philadelphia natúr krémsajtos, Gullon kekszes változatnak, ha a csökkentett keksz mennyiséggel készítjük:
- 8 szeletre vágva 21, 12 g ch egy szelet
- 12 szeletre vágva 12, 08 g ch egy szelet
Ha a nagyobb mértékeket (eredeti recept szerinti) használjuk a keksznél:
- 8 szeletre vágva 26, 96 g ch egy szelet
- 12 szeletre vágva 17, 97 g ch egy szelet

Pho

Még ősszel a Street Food Show-n kóstoltuk meg a Pho-t, amire akkor mindketten azt modntuk, hogy milyen jó lenne ilyet enni, amikor betegek vagyunk, vagy csak egyszerűen egy jó forró levesre vágyunk.
A kuponoknak köszönhetően most Apacának volt lehetősége a Blanchir főzőiskolában elsajátítania a Pho készítés titkait. Annyi változtatással, hogy akkor csirkéből készült a Pho a Funky Pho étterem tulajdonosának segítségével, most pedig marhából. Így egy kis internetes utánajárás is kellett, hogy tényleg igazán jól sikerüljön, amihez az egyik legnagyobb rajongó iránymutatását vettük alapul, aki nem más, mint a Világevő. A segítség az alábbi linken található:
De nézzük a picit átalakított és mind időben, mind elkészítési módjában bababaráttá tett változatunkat.
Hozzávalók:
-          4 db marhaoldalas
-          1 db marhaszegy
-          1 db marharostélyos
-          10 cm gyömbér
-          1 db nagy hagyma
-          4 db csillagánizs
-          5 db szegfűszeg
-          1 szál fahéj
-          10 szem egész feketebors
-          10 evőkanál halszósz
-          1 evőkanál só
-          1,5 evőkanál nyírfacukor

3-4 személy részére (1 adaghoz) a tálaláshoz
-          200-250 g 3mm-es rizstészta
-          3-4 újhagyma
-          40-50 g csíra
-          1 csokor koriander zöldje
-          kevés menta
-          1-2 chilipaprika
-          1 zöldcitrom
Előkészítés: 15 perc
Főzés: 4,5 - 5 óra
Tálaláskor előkészítés: 35-40 perc (ha a levest előzőleg készítjük)

A húsokat hideg vízbe raktam, és amikor felforrt a víz és habozni kezdett, akkor leöntöttem róla a vizet, leöblítettem a húsokat és újra 6 liter hideg vízben feltettem főni.
Száraz serpenyőben elkezdtem pirítani a félbevágott hagymát és gyömbért. Mikor már szenesedni kezdtek, melléjük tettem a csillagánizst, a fahéjat, a szegfűszeget és a borsot és így pirítottam tovább, amíg a fűszerek is megpirultak. Utána ment minden bele a közben felforrt levesbe. Rászórtam egy-egy evőkanál sót és nyírfacukrot. Kb 1,5 óra múlva tettem bele 5 evőkanál halszószt és így főztem tovább alacsony lángon még 2,5 órát. Ekkor beletettem ismét 5 evőkanál halszószt és kb fél evőkanál nyírfacukrot és további fél óra alatt készre főztem.
Mikor elkészült kivettem belőle a húsokat és kicsontoztam, utána pedig leszűrtem a levest. Ezt a fogyasztást megelőző nap is el lehet idáig készíteni, Mi így is tettük. Kb 6-8 adag leves lett belőle, aminek a fele ment a fagyasztóba, kellő mennyiségű főtt hússal együtt az ínségesebb időkre J
Másnap a rizstésztát fél órára beáztattam hideg vízbe, majd az áztató levében 5-6 perc alatt felmelegítettem, ennyi idő alatt meg is puhult. Közben a levest felforrósítottam, úgy hogy 1-2 percre a végén a húsokat is beledobtam, hogy az is rendesen átmelegedjen. A korriander és a menta leveleit letépkedtem, a zöldcitromot feldaraboltam, az újhagymát felkarikáztam, a chilit kimagoztam és apró darabokra vágtam.
Tálalásnál a tésztát a tányér aljába tettem, utána jött a falatokra „tépkedett” hús, ráöntöttem a forró levest és rászórtam egy kis marék csírát, korriandert, újhagymát, kevés mentát, chilit és végül mellétettem egy gerezd zöldcitromot, amit szintén ráfacsartunk.
Alapvetően ugye hajszálvékony nyers hátszínszeletekkel kellene tálalni (ami a leves gőzében fő meg) de azt még Marci nem ehet, Anyaca pedig nem szereti a csípőset, így a kis Kunyerabajnok a tésztás részből jól be tudott lakmározni :-)