2012. november 5., hétfő

Töltött paprika

Eljött a napja végre, hogy Marcival eljutunk a Dévény tornára. Anya kb három hete beszélte le az időpontot, de csak mostanra sikerült kapni.
Elvileg azért van rá szükség, mert Marci hason fekve nem nagyon tudja emelgeti a fejét. Legalábbis szombatig így volt, aztán jött egy hirtelen változás és már nagyon ügyesen „fekvőtámaszozik”. Biztos megijedt a doktornénitől…. Azért Anya és Apa nagyon kíváncsi, hogy mi lesz a gyógytornán.
Tegnap megint egy igazi menzakaját készítettünk, amihez a Gasztroangyal című sorozat adta az ihletet. Két hete a paprikáról szólt az aktuális rész és abban főztek töltött paprikát, amit nagyon megkívántunk.
Hozzávalók:
-          1 kg burgonya
-          1 kis fej hagyma
-          2 gerezd fokhagyma
-          800 g darált hús
-          8 darab piros és zöld kápia jellegű paprika
-          2 marék előgőzölt barna rizs
-          1,5 liter natúr bio paradicsomlé
-          2 evőkanál nyírfacukor
-          2 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt
-          fűszerpaprika
-          bors
-         

A hagymát és a fokhagymát belereszeltem egy tálba, majd beletettem a darálthúst, sóztam, borsoztam és megszórtam egy teáskanál pirospaprikával és jól összekevertem.
Utána a paprikákat megmostam és kicsumáztam, majd beletöltöttem a masszát és a maradékból közepes gombócokat formáztam. 8 darab paprika és 5 darab gombóc lett.
Az egészet beletettem egy lábasba és felöntöttem a paradicsomlével és még egy picit megsóztam a tetejét, illetve rászórtam a cukrot.
Felforraltam és alacsony fokozaton fedő alatt 45 percig főztem. Közben a krumplit meghámoztam és a párolóban 30 perc alatt megpároltam.
Mikor lejárt az idő levettem a fedőt és óvatosan picit megkevertem. Kevés olajon rántást készítettem, amit a paradicsomos lével (sok kellett) öntöttem fel és csomómentesre kevertem, majd ráöntöttem a paprikákra és még kb 10 percig összeforraltam alacsony fokozaton.

2012. november 3., szombat

Krumplis tészta

Végre kezd Marci megbarátkozni ezzel a szutyok időjárással és az óraátállítással. J
Az elmúlt héten teljesen felborult a napközbeni napirendje, szinte semmit nem tudott aludni és estére egyrészt már nagyon nyűgös volt, másrészt már 7 óra körül (eddig 8 óra után volt) ment volna fürdeni és aludni. De végre tegnap sikerült napközben újra aludni egy jót Marcinak, így az egész nap mosolygósan és vidáman telt, de úgy tűnik a téli időszakban a fürdés 7 óra körül fog kezdődni.
Tegnap délután a maradék két kacsacombhoz újabb körettel próbálkoztunk. Igazán a pirított káposztás tészta illene hozzá, de Marci miatt, amíg Anya szoptat „k” betűst nem ehet, így maradt a krumplis, pontosabban burgonyás tészta, mert így nem „k” betűs.
Hozzávalók:
-          500 g burgonya
-          1 nagy fej hagyma
-          2 gerezd fokhagyma
-          250 g bio tönköly fodros nagykocka (Naturgold)
-          fűszerpaprika
-          bors
-         

A krumplit meghámoztam és a párolóban 18 perc alatt megpároltam.
Közben feltettem a tésztának a vizet forrni, megpucoltam és apróra vágtam a hagymákat. Mikor a krumpli idejéből 7 perc volt hátra elkezdtem kevés olajon a vöröshagymát pirítani. 5 percnél beletettem a tésztát a vízbe, utána 2 percnél a hagymához hozzáadtam a fokhagymát, sóztam és borsoztam, majd a végén 10 másodpercnél rászórtam 2 teáskanál pirospaprikát és átkevertem.
Gyorsan beleborítottam a krumplit, szintén átforgattam és egy szűrőkanállal átszedtem a kicsit vizes tésztát és jól összekevertem és az egészet még kb 10 percig pirítottam.
Határozottan jobban ízlett, mint a polenta. J

2012. november 1., csütörtök

Vöröslencse krémleves

Mivel a konfitált kacsacomb elkészítése hosszú időt vesz igénybe, ezért mellé csináltunk valami egyszerű levest, ami időközben csillapította az éhségünket.
Megpróbálunk olyan ütemben étkezni, mint Marci, mert az mindenkinek jó, hiszen egy nap 5-ször eszik Marci, ami közel van a „tökéletes” táplálkozáshoz.
És ha az evések utáni kicsi szundikálást utánozhatná Anya és Apa…. J
A Honvéd utca és a Körút sarkán van a Szeráj török étterem, ahol mindig a kebab mellé vöröslencse-levest és joghurtos tésztasalátát szoktunk enni, és már nagyon régen szeretnénk itthon a megfőzni a vöröslencse-levest.
Mikor Apa a kacsacomb receptek után kutatott, akkor a Nők Lapja Café oldalán találta azt az őszi menüt, ami a konfitált kacsacomb és a vöröslencse-krémleveshez az ihletet adta.
Hozzávalók:
-          300 g vörös lencse
-          1,2 liter alaplé
-          2 kis fej vöröshagyma
-          1,5 dl kókusztej
-          1 kiskanál gyömbér
-          1 kávéskanál római kömény
-           
-          1 evőkanál paradicsompüré
-          1 evőkanál vaj

A hagymát apróra vágtam és a vajon megpirítottam, utána rászórtam a gyömbért, azzal átkevertem és hozzáadtam a megmosott vörös lencsét. Felöntöttem a fagyasztóból kivett és felolvasztott alaplével és 15 percig főztem.
Ezt követően összeturmixoltam, hozzáadtam a paradicsompürét, a kókusztejet, és a római köményt majd megsóztam és újra összeturmixoltam és felforraltam és kb 5 percig folyamatos keverés mellett készre főztem. Mikor elkészült az egészet leszűrtem és sajttal pirított kenyérrel tálaltam.

Narancsos kacsacomb

Jövő héten lesz Marci névnapja, amire jön a sok-sok látogató. És hát, ha már úgyis Márton nap lesz, Marci névnapján, a látogatókat libával kapcsolatos étkekkel fogadjuk.
Mikor 5 évvel ezelőtt Márton nap szintén vasárnapra esett Apa mikor felkelt bekacsolta a TV-t és pont a Márton-napi rendezvények felsorolása ment és hirtelen kipattant az ötlet, hogy ha Marci fiú lesz (az lett), akkor hívjuk Marcinak. Ez az ötlet Anyának is rögtön megtetszett és így lett Marci Márton, becsületes nevén Marci…
Szóval visszatérve az első névnapra nagyon készülünk, hogy az első Márton-nap igazán emlékezetes legyen.
Ezért ma próbafőzést tartottunk, mégpedig a főétel terén. Narancsos kacsacombot készítettünk polentával.
Hozzávalók:
-          4 darab közepes kacsacomb
-          6 gerezd fokhagyma
-          1 narancs
-          25 dkg kacsazsír
-          ½ dl vörösbor
-          bors
-         

Reggeli után gyorsan megtisztítottam a kacsacombokat és sóval, borssal és egy kevés fokhagymaporral jól bedörzsöltem és állni hagytam, amíg a fokhagymát megpucoltam, illetve krumpli hámozó segítségével a narancs héját szintén „megpucoltam”. Utána a narancs levét kifacsartam és mindezt összekevertem (kés hegyével kicsit szétnyomott fokhagymák, a narancs héja, a narancs leve).
Közben egy serpenyőt felforrósítottam és amikor már elég meleg volt beletettem a kacsacombokat a bőrös felével lefele és 4 percig pirítottam, majd a combok megfordultak és a másik oldaluk is 4 percig pirult.
Ezt követően egy kerámiaedénybe (akkora kell, hogy majd a zsír a combokat ellepje) átettem őket és a serpenyőbe beleöntöttem a bor, ami felszedte a pörzsanyagokat, majd belekerült a narancsos keverék, ami 1 perc alatt fel is forrt. Ekkor beletettem a kacsazsírt és azt is felolvasztottam. Mikor már felmelegedett rendesen, az egészet ráöntöttem a combokra és betettem a 150 fokra előmelegített sütőbe, ahol 30 percig ezen a hőfokon hagytam, hogy az egész felmelegedjen, majd a hőt levettem 80 fokra és beállítottam az órát 90 percre, hogy jelezzen.
Mikor lejárt a 1,5 óra egy hústűvel megnéztem, hogy mennyire puhult meg a hús (még ahogy benne van a tű a húsban ki lehet vele emelni a combot a zsírból) és újra beállítottam a 90 percet.
Mikor lejárt a második 1,5 órás ciklus már érezhető volt a hústűvel, hogy elkezdett puhulni a hús, ekkor felemeltem a hőfokot 120 fokra és újra beállítottam a 90 percet.
Mikor lejárt a harmadik 1,5 órás ciklus a hústű, úgy járt ki-be a húsba, mintha vajba szurkáltam volna. Ekkor már csak 15 percre tettem vissza a combokat a sütőbe, mert annyi idő volt még hátra a köretként készített polenta kevergetéséből, és gondoltam nem árt a húsnak az a plusz negyed óra.
A polenta receptjét inkább passzolnám, mert nem igazán sikerült így elsőre eltalálni és olyan lett az íze és az állaga, mint egy rossz parmezános tejbegríz. L
De mikor letelt a 15 perc a hús áttettem egy forró serpenyőbe és 2-2 perc alatt mindkét oldalát megpirítottam. A hús az nagyon finom és omlós lett és egyáltalán nem száradt ki.
Így hát jól sikerült a főpróba, csak a köreten kell még egy picit dolgozni. Hozzátéve, hogy ez a második sült kacsacomb próbálkozás volt 1 hónapon belül és az előzőnél a köret sikerült, ami vele sült lilahagyma és cékla volt, de akkor a kacsacomb lett rágós és száraz. De úgy tanul az ember, ha próbálkozik…

Töltött bundáskenyér

És akkor következik a mai reggeli…
Régen mikor még nem volt Marci, Anya és Apa 10 évig egy panel lakásban lakott, ahol minden vasárnap reggel a fenti, vagy lenti szomszéd bundáskenyeret készített és hát az illatok a panelban gyorsan terjednek, így mi is elég sűrűn megkívántuk a bundáskenyeret. Amióta viszont Marci a pocakban lakott a diéta miatt nem igazán ettünk, tehát már épp itt volt az ideje.
Anya a neten keresztül sok hasonló korú Babának az Anyukájával szokott chat-elni és az alábbi ötletet onnan kapta, hogy készítsen töltött bundáskenyeret.
Hozzávalók:
-          6 szelet szikkadt kenyér
-          4 tojás
-          6 szelet szeletelt sült sonka
-          10 dkg reszelt trapista sajt
-          vaj
-         

3 szelet kenyér egyik felét megkentem vajjal (lehet használni vajkrémet is), ráraktam a sonkát (használható párizsi, vagy szalámi is), arra rátettem a reszelt sajtot, és ráborítottam a tetejeként egy-egy szelet kenyeret. Majd a feltört tojásokat széles tányérban felvertem, megsóztam, óvatosan beleforgattam a szendvicseket, és forró olajba tettem. A sajt a sütés közben elkezdett megolvadni, így szépen összeragasztotta a két szeletet, így sokkal könnyebb volt forgatni.
Tálaláskor érdemes kettévágni, úgy még gusztusosabb!

Retró melegszendvics

Tegnap este miután Marci lefeküdt aludni megszületett Bééééééla! Biztos nagyon fog neki majd ma este Marci örülni, amikor újra „életre” kel…
Az esti alvással szerencsére nincs semmi gond. Már a kezdetek óta „csak” egyszer kelt fel Marci, és összességében simán alszik 8 órát, de mostanában elég gyakran előfordul, hogy ezt együtemben teljesíti, mint az elmúlt éjszaka is. Este 9 és fél 10 között elaludt és 10 perccel 6 előtt kelt, amikor gyorsan evett és utána még mostanáig (7:30) visszaszundított egy kicsit.
Ilyenkor, mikor Apának sem kell menni dolgozni, reggelire nemcsak egyszerű, gyors szendvicset szoktunk enni, hanem valami „bonyolultabbat”. Ezek a napok a meleg reggelikről szólnak.
Ilyen a retró meleg szendvics is, amit vacsorára is simán lehet csinálni. Például Mi ezt a szendvicset valamikor október közepén, egy péntek esti vacsorára készítettük, amikor a barátaink jöttek Marcit meglátogatni. Nagy sikere volt. Kicsit felidéztük a gyerekkort, illetve Apa és Peti azt az időszakot, amikor katonák voltak, mert a krémnek az alapja a „gyíkhús” konzerv.
Hozzávalók:
-          1 doboz „eredeti” löncshús konzerv (sárga-piros doboz, amit konzervnyitóval kell kibontani)
-          1 doboz tejföl (kocka alakú piros fóliás „retro”)
-          1 kis fej lilahagyma apróra vágva
-          2 teáskanál mustár
-          2 teáskanál ketchup
-          bors
-          20-25 dkg trapista sajt
-          szeletelt paraszt kenyér

A konzervnyitóval kibontottam a löncshúst és egy késsel még a dobozban hálós alakzatban, sűrűn „felszeleteltem”, majd kiborítottam egy tálba. Rászórtam a hagymát és krumplinyomóval jól összenyomkodtam és összekevertem, amíg jó pépes nem lett. Ekkor beletettem a tejfölt, a mustárt és a ketchup-öt, kicsit megborsoztam és így is jól összekevertem. Sózni nem kell, mert a konzerv elég sós.
A sajtot lereszeltem, megkentem a nagy szelet kenyereket a krémmel, majd jól megszórtam sajttal és betettem a sütőbe grill fokozatra kb 15 percre, amíg a sajt szép barnára pirult.
Márcsak a menzás tea hiányzott hozzá….