2013. január 14., hétfő

Kínai zöldséges sertésszűz tésztával

Egy hete tart a hozzátáplálás és nagyon tetszik Marcinak. Most hétvégén már nemcsak almát, hanem őszibarackot is evett. Anya egy teljes őszibarackot és fél almát összeturmixolt és leszámítva azt, ami vagy a kezén, vagy az arcán, vagy az előkén, vagy a ruháján landolt, mind benyomta. És az, hogy benyomta szó szerint értendő, mert most az a „játék” evés közben, hogy segít Anyának jól benyomkodni a kis kezecskéjével a szájába a kanalat és a pépet. De az a lényeg, hogy szereti és várja folyamatosan a következő kanalat, nem kell erőltetni, hogy megegye, szóval élvezi ezt a fajta étkezést.
Az újdonságokat nézve Anya és Apa is belevágott hétvégén egy új dologba, mégpedig kipróbáltuk a wokot és vele együtt a kínait. Természetesen ettünk mát sokszor kínai kaját, de itthon először készítettünk.
Hozzávalók:
-          1 db (kb fél kiló) sertésszűz
-          1 fej hagyma
-          1 db zöld kaliforniai paprika
-          3 db sárgarépa
-          3 cm-es gyömbér
-          3 gerezd fokhagyma
-          6 szál újhagyma
-          1 evőkanál hoisin szósz
-          1 evőkanál balzsamecet
-          2 evőkanál világos szójaszósz
-          2 evőkanál fehérbor
-          2 kávéskanál szezámolaj
-          1 evőkanál „sima” szójaszósz
-          szőlőmag olaj
-          250 gramm Naturgold bio tönköly spagetti

A húst hosszában kettévágtam és utána 4-5 mm-esre felszeleteltem és bepácoltam 1 evőkanál hoisin szósz, 1 evőkanál balzsamecet, 2 evőkanál világos szójaszósz, 1 evőkanál fehérbor és1 kávéskanál szezámolaj keverékébe. Kb 5 órát hagytam így érlelődni a hűtőben.
Mikor eljött az ideje a tésztát al dentére főztem, a sárgarépát julienre aprítottam, a hagymát félbe, majd vastagabb szeletekre vágtam, a kaliforniai paprikát csíkokra szeleteltem, a gyömbért és a fokhagymát nagyon vékonyan felszeleteltem és az újhagymákat kettévágtam. Így minden alapanyag elő volt készítve.
A wokot jól felforrósítottam és beleöntöttem az olajat, ami azonnal elkezdett füstölni. Ment bele gyorsan a hús, ami hirtelen el is kezdett pirulni és kb 3 percig pirítottam, amíg a wok aljáról a pörzs anyag fel nem oldódott. Utána a húst szépen körben a wok a szélére toltam és hagytam, hogy a megmaradt lé gyorsan elfőjön (kb 10 másodperc). Utána a wok közepébe öntöttem megint egy kis olajat és rádobtam az összes zöldséget, amit kb 1 percig pirítottam így és utána fokozatosan további 1-2 perc alatt összekevertem a hússal. Ráöntöttem 1 evőkanál „sima” szójaszószt, 1 evőkanál bort és 1 kávéskanál szezámolajat és azzal is átkevertem, majd beleborítottam a tésztát és 1 perc alatt összepirítottam.
Ha a hús be van pácolva, akkor nagyon közelről kell rendelni, hogy a futár gyorsabb tudjon lenni…

2013. január 12., szombat

Mustáros-hagymás csirkecomb

A héten minden második éjszaka és hajnal azzal telt, hogy Marci vagy felkenődött a nagy éjszakai vándorlása közben a kiságy rácsára, vagy felébredt és elkezdett játszani és habübűűűzni.
Mindkettő azt jelenti, hogy át kell menni hozzá kb másfél óránként. És ha "csak" a rácsra van tapadva, akkor vissza kell tenni a kiságy közepére és lehet tovább aludni. De amikor hajnal 4 körül kinyitja a szemét és a sötétben simogatja a rácsvédőn helyet foglaló sünit, vagy hasra fordul és az ajtó felé nézve négykézláb rugózik, akkor az kb egyórás progi és csak utána jön az alvás tovább.
Szerencsére Őt is kifárasztja és a következő éjszaka úgy alszik, mint a bunda és szinte ott kel fel, ahol elaludt J
Mivel ez újdonságként ért Minket, kedden és szerdán eléggé nyűgösek voltunk, hozzátéve még, hogy újra vissza kellett állni arra, hogy Apának kelni kell, mert dolgozni kell mennie.
Így a hét közepe nem az aktivitásról szólt. De csütörtökre összeszedtük magunkat és már főztünk is. Mégpedig mustáros-hagymás csirkecombot céklával. A receptet Stahl Judit receptjei közül választottuk ki és pici változtatással készítettük el. Kerestük a receptet, hogy be tudjuk linkelni, de az "eredeti" receptet nem találtuk meg. Következzen tehát az, hogy Mi hogyan készítettük el.
 Hozzávalók:
-          4 csirkecomb
-          4 kisebb fej hagyma
-          2 púpos kanál dijoni mustár
-          3 dl száraz fehérbor
-          6 közepes cékla
-          só, frissen őrölt bors
A céklát meghámoztuk és a 200 fokra előmelegített sütőben az alsó rácson kb 40 perc alatt alufóliába tekerve megsütöttük.
A megtisztított, sózott és borsozott csirkecombokat egy serpenyőben (amit utána a sütőbe is be lehet tenni) mindkét oldalukon 4-4 perc alatt megpirítottuk és egy tányérba kiszedtük. Utána beledobtuk a serpenyőbe a félbevágott és utána felszeletelt hagymát és jól megpirítottuk, majd ráöntöttük a mustárral összekevert bort és felforraltuk. Visszatettük a csirkecombokat a bőrös oldalukkal lefele és ment be a sütőbe a középső rácsra 25 percig. Mikor eltelt a 25 perc megfordítottuk a csirkecombokat és visszatettük további kb 25 percre, amíg szépen megpirultak a combok.
Amilyen egyszerű, olyan finom.

2013. január 8., kedd

Szezámmagos-olívás kifli

Tegnap, mikor Apa végre hazajött a munkából volt nagy öröm és boldogság. Marci konkrétan 3 órán keresztül vigyorgott, mosolygott és kacagott és nem engedte el Apát maga mellől.
Anya már nagyon régóta kacérkodik a gondolattal, hogy kenyérféleséget süssön és folyamatosan nézegeti az interneten és a különböző főzős újságokban a recepteket. Nem mellesleg elhatároztuk, hogy ezentúl minden héten kipróbálunk valamit, amit az internetet, TV-ben, könyvekben vagy az újságokban láttunk.
Így hát eljött az ideje, hogy bele is vágjunk.
Anya egyik kedvenc blogja a Limara péksége, ahonnan az első sütéshez a szezámmagos-olajos kiflit választottuk.

A recept itt érhető el:
A kifliket először a háromszögek csúcsától kezdtük feltekerni és nem értettük, hogy miért nem lett a végeredmény olyan, mint amilyen a képeken is van. De három kifli után rájöttünk, hogy rossz az irány és onnantól kezdve már szépen elkezdtek sorakozni egymás mellett a rendes kiflik. Természetesen a bénákat is megsütöttük és mind nagyon finom lett.

2013. január 7., hétfő

Sonkás-tojásos saláta

Sajnos véget ért a karácsonyi szünet L Apa ma már megy dolgozni, így újra csak hétvégén lesz reggeli mesenézés a nagyágyban.
Összességében nagyon sok minden történt az elmúlt két hétben. Marci teljesen beindult a mozgás terén. Hátról hasra már teljesen tudatosan (bal oldalra) átfordul. Simán négykézláb áll, úgy hogy a térdén támaszkodik és közben rugózik. Hason hátrafelé és oldalra könnyedén halad, előre is magától tud már haladni, bár ez még kicsit nehézkes, de egyre jobban megy ez is. Hasról hátra viszont még véletlenszerűen fordul.
Hihetetlen, de tényleg úgy van, hogy egyik pillanatról a másikra ráérez valamire és csinálja, mintha egész életében csinálta volna. Bár ezek az újdonságok azért nagyon tetszenek Neki. A legjobb az volt, hogy most hétvégén hajnal 4 órakor felébredt és elkezdett játszani, ami abból állt, hogy a kiságyban hasra fordult, négykézláb rugózott és közben mosolygott és várta, hogy átmenjünk hozzá.
A nagy zabálások után, most hétvégén nem vittük túlzásba az étkezéssel való foglalkozást. Vasárnap, mivel vendégeskedni voltunk Marci leendő pajtijáéknál, aki majd február közepén fog megszületni, nem is főztünk semmi, mert ott ebédeltünk. Méghozzá olyan cézár salátát, ami „mi receptünk” alapján készült. J
Még péntek este Mi is készítettünk vacsira egy salátát. Apa mikor összeszedte magát, késő délután elment lottózni és a boltba és utána gyorsan összeraktunk egy Sonkás-tojásos salátát.

Hozzávalók:
-          1 zacskó jégsaláta
-          1 zacskó reszelt répa
-          20 dkg sonka
-          1 csomag mini mozzarella
-          6 tojás
-          1 pohár Cserpes joghurt
-          1 gerezd fokhagyma
-          2 teás kanál narancsos mustár (Aranyszarvas)
-          tengeri só
-          frissen őrölt bors

A tojásoknak egy kisebb edényben elkezdtem vizet forralni. Közben a salátát és a répát egy tálban összeforgattam. A sonkát csíkokra vágtam, a mozzarella golyókat félbe vágtam és egy másik tálban szintén összeforgattam. Amikor forrt a víz, jól megsóztam és óvatosan beleengedtem a tojásokat, amit 3 percig főztem, majd elzártam a főzőlapot és további 6 percig a vízben hagytam, majd azonnal hideg víz alá tettem, megpucoltam és félbevágtam Őket.
Az öntethez a mustárt a joghurttal összekevertem és belenyomtam a fokhagymát, sóztam és borsoztam, majd ismét jól összekevertem. Ezután összeállítottam a salátát. Zöldségkeverék, sonka és sajt, rá a tojás és minderre az öntet.

2013. január 5., szombat

Fokhagymás csirkegolyók paradicsommártásban

Tegnap a Doktor nénivel megbeszéltük, hogy kinyitjuk Marci előtt az ízek kapuját, aminek az első lépése az alma.
Ma reggel el is mentünk a biopiacra, ahol sikerült kifejezetten "baba" almát venni. A fajtája: florina, és azért jó (állítólag), mert édes és nincs savassága.
Mikor hazaértünk gyorsan meg is kóstoltuk. Egy fél almát lereszeltünk és kinyomkodtunk. Marci megkapta a levét, Anya és Apa megette a reszeléket. Úgy tűnik nem lesz itt gond, mert Marcinak nagyon ízlett és szépen megette a levet.
Délután pedig, mivel 10 fok volt és szépen sütött a nap elmentünk egy nagyot sétálni. Már tegnap is mentünk volna, mert akkor is ilyen szép volt az idő, de nagyon fújt a szél. L Ezért tegnap ismét az itthoni készletekből készült az ebéd.
Egyrészt mivel a fagyasztóban volt egy csirkemell feldarabolva, másrészt Apa már régen szeretett volna tésztát enni, ehhez kellett valamit kitalálni. Az ihletet a GoodFood magazinban (Pulykagombóc édesköményes paradicsommártásban) találtuk meg, csak ugye korlátozva voltunk az itthoni alapanyagokra. Így lett végül Fokhagymás csirkegolyók paradicsommártásban az ebéd, aminek a fele megmaradt, így a felfrissített változatát ma ettük meg.

Hozzávalók:
Első fordulóban:
-          kb 70 dkg csirkemell
-          1 db lilahagyma
-          4 gerezd fokhagyma
-          1 kávéskanál Bio Berta szárított oregánó
-          1 tojás
-          1 marék teljes kiőrlésű kenyérmorzsa (saját készítésű)
-          1 doboz Alnatura (DM) bio darabolt paradicsom
-          125 gramm kockázott bacon
-          1 doboz 20%-os Cserpes tejföl
-          1 kiskanál Bio Berta fokhagymapor
-          só és frissen őrölt bors
-          250 gramm Naturgold bio tönköly spagetti
A maradék felfrissítéséhez (másnap):
-          250 gramm Naturgold bio tönköly penne
-          2 kiskanál Bio Berta fokhagymapor
-          1 kiskanál Bio Berta szárított bazsalikom
-          2 dl Mutti paradicsomszósz
-          1 kis pohár tejföl
-          só és frissen őrölt bors

A csirkemellet kockákra vágtam, a hagymát és a fokhagymát miután megpucoltam kisebb darabokra vágtam és az egészet a késes robotgépben összedaráltam. Majd egy tálba téve hozzáadtam a tojást, az oregánót és a kenyérmorzsát, sóztam, borsoztam és jól összedolgoztam, majd ping-pong labda nagyságú golyókat formáztam (ezt legközelebb fele akkorára fogom csinálni, mert úgy egy falatnyi lesz).
Egy közepes serpenyőben kevés olajat hevítettem és beletettem a golyókat, amiket szépen sorban körbesütöttem, majd áttettem egy sütőtálba őket. Utána a serpenyőben megpirítottam a bacon kockákat, ráborítottam a paradicsomot, sóztam, borsoztam és megszórtam a fokhagyma porral. Felforraltam, majd hozzáadtam a tejföl, amivel szintén felforraltam és az egészet ráborítottam a golyókra és betettem a 175 fokra előmelegített sütőbe 20 percre. Közben kifőztem a spagettit és már lehetett is ebédelni.
És a mai változat:
A golyókat még tegnap frissen falatnyi darabokra vágtam és jól összekevertem a maradék mártással és így serpenyőstől tettem be a hűtőbe.
Feltettem a vizet a tésztához főni. Közben elkezdtem újra pirítani a golyókat. Mikor már eléggé meleg lett hozzáöntöttem a paradicsomszósz és a fűszereket és jól összeforraltam, majd a végén hozzáadtam a tejfölt és még azzal is forraltam egyet. Mikor a penne kifőtt, azt is hozzáadtam és az egészet jól összekevertem. Kis parmezánnal megszórtam és már kész is volt a mai estebéd, ami mivel kisebbek voltak a golyók (egy falatnyi) jobban is ízlett J

2013. január 4., péntek

Almás-diós rétes

Mint ahogy azt Anya reggel kifejtette, lassan véget ér a téli szünet. L Az elmúlt két hét nagyon jó volt, mert együtt volt a kis családunk J
Reggel volt a Doktor néni megvizsgálni és beoltani Marcit. Mikor lefektettük Marcit a kanapéra a szokásos szuris helyre és elkezdte a Doktor néni vizsgálni, azonnal vágta, hogy mi a szitu és elkezdett sírni, de úgy hogy levegőt sem vett és jöttek a krokodilkönnyek. Pedig először csak megmérte a Doktor néni, aminek az eredménye: 70 cm. Utána persze jött a szuri és már nem is volt tovább sírás. Viszont amíg a Doktor néni fel nem vette a kabátot, hanem felírta recepteket Marci nagyon szigorúan nézte, szinte azt sugallta, hogy "siess Doktor néni, mert most nagyon morcos vagyok rád". De abban a pillanatban, amint előkerült a kabát egyből megjött a mosoly és a kokettálás J
Miután elmentek a reggeli vendégek, jöhetett a reggeli. Marci megette a szokásos menüjét, Anya és Apa pedig a tegnap este sütött almás-diós rétes maradékát.
Hozzávalók:
-          egy csomag réteslap
-          3 db közepes alma
-          10 dkg darált dió (beigli sütésből maradt)
-          2 evőkanál canderel
-          1 kávéskanál fahéj
-          25 gramm vaj

Az almákat meghámoztam, feldaraboltam és lereszeltem. Ráöntöttem a diót, az édesítőszert és a fahéjat. Fakanállal összeforgattam a tölteléket.
Konyharuhán kiterítettem egy réteslapot, megkentem az olvasztott vajjal, majd ráterítettem még egy réteslapot. Megtöltöttem a töltelékkel, majd a konyharuha segítségével feltekertem a rétest.
Sütőpapírral bélelt tepsibe tettem, majd a tetejüket lekentem a maradék olvasztott vajjal. 190 fokra előmelegített sütőben 35-40 percig sütöttem, két rúd lett belőle.

2013. január 3., csütörtök

Maradék fajita

Tegnapra Marci nagyon ráérzett a tolatásra, pedig tegnapelőtt még csak próbálgatta. J
Letesszük hason a szőnyegre, elé tesszük a kedvenc játékait úgy, hogy éppen ne érje el és megpróbál mindent megtenni annak érdekében, hogy elérje. Szépen térden négykézlábra emelkedik és megtolja magát. Csak hát szegénykének nem jön össze még az irány és nagy sebességgel elkezd tolatni. Ha olyan hosszú lenne a szőnyeg, akkor egy perc alatt kb 5 métert meg is tudna tenni. Simán elvan ezzel fél óráig, amíg el nem fárad.
Tegnap séta közben elhatároztuk, hogy gyorsan felhasználjuk a régi alapanyagokat a hűtőből, fagyasztóból és kamrából, hogy mire jön a tavasz, újra fel lehessen tölteni az almáriumunkat friss és elsősorban egészséges dolgokkal. A felfrissítésnek reményeink szerint lesznek áldozatai is, mint pl a csoki, a chips, a kekszek, a félkész ételek, a porkaják, a konzerv ételek, stb...
Ennek az első lépéseként tegnap este áthívtuk Nagyit (Apa Anyukája, mert Anya Anyukája a Mama) és Apa Keresztfiáékat, mert egyrészt még nem látták a karácsonyfánkat (Nagyi igen), másrészt a szilveszteri 1,5 kg-os malacsültből kb 1,2 kg megmaradt, amiből csináltunk "Maradék fajitát".
Hozzávalók:
-          kb 90 dkg malacsült
-          2 db lilahagyma
-          1 db nagyobb kápia paprika
-          6-8 szem gyöngyhagyma (ezt is már kb egy hónapja kerülgetjük a hűtőben)
-          2 dl paradicsomszósz
-          2 teáskanál worcestershire szósz
-          1 zacskó jégsaláta
-          1 kígyóuborka
-          8-10 szem koktélparadicsom
-          1,5 kis pohár bio joghurt
-          fél lime leve
-          2 gerezd fokhagyma
-          1 kávéskanál szárított korianderlevél (friss jobb lett volna L)
-          1 csomag graham lisztes arab lepény (tortillát szerettünk volna, de ilyen volt csak a boltban)

A lilahagymát megpucoltam, félbevágtam, majd vékony szeletekre vágtam. A paprikát hosszában félbevágtam és azt is szeletekre vágtam. Kevés olajon elkezdtem pirítani őket. Közben a malacsültet kb 1*2*0,5 cm-es darabokra aprítottam és azt is beletettem a serpenyőbe. Rányomtam 1 gerezd fokhagymát, adtam hozzá kevés sót és frissen őrölt borsot, valamint belekevertem a gyöngyhagymát. Így pirítottam kb 10 percig.
Ezalatt a joghurtba belenyomtam 1 gerezd fokhagymát, sóztam, adtam hozzá frissen őrölt borsot, a fél lime levét és a szárított koriandert. Jól összekevertem és betettem a hűtőbe. A salátát beleborítottam egy salátás tálba, a paradicsomokat félbe vágtam, az uborkát kis kockákra és az egészet jól összekevertem és ez is ment be tálalásig a hűtőbe.
Ezután a húshoz adtam a worcestershire szószt, majd a paradicsomszószt és jól összeforraltam.
A lepényeket egy serpenyőben gyorsan átmelegítettem és már lehetett is tálalni, mindenki megcsinálhatta magának a saját fajitáját J

2013. január 2., szerda

Cézársaláta

Karácsonykor csak ettünk és ettünk és ettünk. Mi már a halászlén és a beiglin (idén Stahl Judit féle beigli torta) kívül nem készítünk semmit, mert a Nagyszülők úgyis főznek és annyit, hogy még kb egy hétig azt esszük.
Két ünnep között nagy volt a forgalom nálunk, mert jöttek a barátaink meglátogatni Marcit. Egyik alkalommal elhatároztuk, hogy elég a sok sütiből és karácsonyi maradékból és szeretnénk valami könnyűt enni. Ebből lett a cézársaláta. (A fotó még szeptember végén készült, de akkor nem volt idő a receptet is leírni.)
Hozzávalók:
-          1 db nagyobb csirkemell
-          1 csomag jégsaláta (Spar)
-          6 szelet Graham kenyér, vagy bármilyen (pl Spar-os) teljes kiőrlésű szeletelt kenyér
-          80 cl olíva olaj
-          20 cl balzsamecet
-          4 evőkanál natúr joghurt
-          1 evőkanál Majonéz
-          4 gerezd fokhagyma
-          só, frissen őrölt bors
-          1 teáskanál dijoni magos mustár
-          fél deci fehérbor

A csirkemellet vékony csíkokra vágtam és kevés olíva olajon elkezdtem pirítani, majd mikor már kifehéredett és levet engedett, akkor megsóztam, megborsoztam, két gerezd fokhagymát nyomtam rá és felöntöttem a borral.
Közben a kézi mixer poharába beleöntöttem az olajat, a balzsamecetet, a joghurtot, a majonézt, a mustárt, sóztam, borsoztam és ebbe is belenyomtam két gerezd fokhagymát és összeturmixoltam. Nem a klasszikus cézár öntet (pl. nincs benne szardella), de ízben nagyon hasonlít rá.
Utána egy nagy tálba beleöntöttem a salátát és elkezdtem pirítósokat készíteni, amiket 6 részre vágva a salátára dobtam. A húst addig sütöttem, amíg szépen elfőtt a leve és elkezdett pirulni és minden húsdarabon volt ropogós rész, de nem száradt még teljesen ki.
Mikor kész lett a hús ezt is ráborítottam a salátára, majd ráöntöttem az öntetet és jól összeforgattam.
Nagyon jól esett a sok karácsonyi étek után....

2013. január 1., kedd

Halászlé

Itt az új év! Ezzel együtt itt az ideje a fogadalmaknak is. Igazából Mi nem szeretnénk fogadkozni, mert Marcival az élet úgy szép, ahogy van, de azért vannak olyan dolgok, amikre idén nagyobb figyelmet szeretnénk fordítani és inkább céloknak tekintjük. Ezek közül az egyik a Marcikonyha és ezzel párhuzamosan az étkezés.
Mivel lassan-lassan Marci is megismerkedik az anyatejen és tápszeren túli világgal, egyre fontosabbá válik az "egészséges" és változatos táplálkozás. És nem mellesleg nagyon jó lesz pár év múlva visszaolvasni, hogy Marci mikor mit csinált és hogyan fejlődött. Valamint végre megvalósul egyik tervünk, hogy összegyűjtjük a recepteket, amiket elkészítettünk, illetve minden gasztronómiával kapcsolatos jó élményünket.
Hát, akkor vágjunk is bele megújult lendülettel...
Marci 5 hónapos és megvolt az első karácsonyunk közösen J.
Anya és Apa két ünnep közt összeírta, hogy miket tud megcsinálni már Marci. Íme a lista:
-          Hason szépen kiemeli magát kinyújtott kézzel, és 20-30 perceket is el van így.
-          Hason hátrafelé halad, igazából tolja magát, tolat.
-          Hasról hátára gurult már háromszor.
-          Hátról hasra is elfordult már háromszor.
-          Sokszor még ökölbe szorított kézzel nyomja ki magát, jó lenne, ha már többet lenne kinyitva a tenyere.
-          Hason, ha elfárad, már van, hogy szépen lassan leteszi a fejecskéjét az egyik oldalra és úgy nézelődik.
-          Hátul a fején egy hatalmas forgója van. Anyának és Apának is, így volt kitől örökölnie.
-          Növöget a haja, de nem túl nagy ütemben, körben ki van kopva. Színe, olyan szőkés barna.
-          A szeme teljesen sötét barna, soha nem volt olyan igazán kék. Szempillái jó hosszúak.
-          Fülecskéjében hatalmas zsírdarabok gyülekeznek.
-          Cuki kis szája van, az alsó ajka jó kis husis.
-          Sokat mosolyog, és ha fáradt, akkor nagyon sokat tud és szeret kacagni.
-          Minden nagyon érdekli, és ennek köszönhetően nehezebben alszik el esténként, mert úgy érzi, hogy még van mit megnéznie, megfogdosnia elalvás előtt a kiságyban, így próbáljuk inger szegénnyé tenni a kiságyat és környezetét estére.
-          Éjszakánként vándorol a kiságyban, egyre jobban, így egyre többször kell felkelni és lehúzni a rácsról, van, hogy 4-5-ször éjszaka.
-          Van, hogy hajnal 4-5 körül felkel játszani, igaz visszaalszik, de pont annyira hangos, hogy ne tudjunk aludni tőle.
-          Nem szopizik már éjszakánként sem. A 4 hónapos oltás után éltük át az első betegséget, egy 10 napig tartó náthának köszönhetően, ennek eredményeképpen szokott le az éjszakai félálomban történő szopizásról.
-          Ötször eszik egy nap, kb. 200 ml-eket, ebből olyan 20-40 ml még az anyatej, azt reggelire kapja meg.
-          Még mindig kettes etető cumival eszik, hármasat csak este használjuk elalvás előtt, mert akkor már túl fáradt az evéshez, de így is folyik össze-vissza.
-          Evés vége felé mindig törölgeti a szemét, beálmosodik rá.
-          Mostanában napi 2-szer kakil.
-          Kedvenc játékai: felhúzható lovacska, FP házikó, gyerek Ipad, távirányító, telefonok, anyag kiskönyvek, rendes kiskönyvek, a móka kockák, valamint Apa.
-          Nagy kedvenc a TV, minden reggel megnéz egy mesét Apával, míg Anya elkészíti a reggelijét és a reggeli kávékat.
-          Mindent meg akar fogni, bármi is van a kezünkben. Rakosgatja egyik kezéből a másikba a játékokat, illetve nagy karlengetésekkel csapkodja le-föl a játékokat az egyik kezével, de tiszta erőből.
-          Mindent megkóstol, sokszor tiszta erőből rág, fel is sír ilyenkor, szerintünk a fogacskája miatt.
-          Töménytelen mennyiségben folyik a nyála.
-          Sokszor bukik, nem evés után, hanem sokkal később, mert a nagy játékban kitornázza magából.
-          Háromszor alszik egy nap napközben, az első három kaja szünetben, az utolsóban már nem.
-          68-as ruhákat hord, egy-két 62-es body és pizsi még jó rá, de egy 74-es gatyót is hord már.
-          Rengeteget van a földön, kell neki a nagy tér, onnan TV-zhet, foroghat, tolathat.
-          Hanggal egyre több mindent jelez. Sokszor nem tetszését fejezi ki, hogyha egyedül hagyjuk.
-          Pelenkázás során össze-vissza forog.
-          Az öltözés is nehézkes, leizzadunk mire befejezzük.
-          A mózes kosarat végig éri, de még tudunk benne sétálni.
-          A hordozóból már kilóg a lába.
-          7800 gramm a súlya, hossza saját mérés alapján 66 cm.
És akkor egy kicsit a karácsonyi kulináris élvezetekről.
Szenteste halászlét szoktunk enni, amit Apa és a Nagyi szokott közösen elkészíteni.
Hozzávalók:
-          4 db ponty fej
-          4 db harcsa fej
-          4 db ponty farok
-          10 szelet ponty
-          1 marék halbelsőség (ikra, máj, stb...)
-          1 marék haltej
-          2 doboz fagyasztott halászlé sűrítmény
-          3/4 zacskó kalocsai halászlé fűszerpaprika
-          2 db paradicsom
-          1 db paprika
-          1 db krumpli
-          2 fej vöröshagyma
-          1 fej fokhagyma
-          só, bors, pirospaprika

Egy nagy (21 cm magas és 28 cm átmérőjű) fazékban hideg vízben feltettem főni a hal fejeket és farkakat. Szépen sorban hozzáadtam a megtisztított, illetve megpucolt, de egészben hagyott paradicsomot, paprikát, vöröshagymát, fokhagymagerezdeket és a krumplit. Sóztam, borsoztam és amikor felfőtt megszórtam fél csomag kalocsai fűszerkeverékkel és két evőkanál pirospaprikával.
Alacsony fokozaton 3 órán keresztül főztem, amíg a halfejekről teljesen levált a hús.
Ekkor egy paradicsompasszírozó segítségével a fazék teljes tartalmát átpasszíroztuk (ez két emberes feladat és kb 30 percig tart) és az átöblített, de nem elmosott fazékba visszaöntöttem.
Az "alaplé"-be beletettem a sűrítményeket, 1/4-ed zacskó kalocsai fűszert, és még egy evőkanál pirospaprikát és ezzel újra felforraltam. Ekkor még egy picit megsóztam és beletettem a halszeleteket, a belsőséget és a tejet, felöntöttem vízzel, hogy tele legyen a fazék és 15-20 perc alatt készre főztem.
Nagyon nagy adag lett, de egy évben egyszer készítünk halászlevet, eszik belőle szinte az egész rokonság a karácsonyi ünnepek alatt és egy-egy adaggal még a fagyasztóba is rakunk el, ha év közben megkívánjuk, akkor legyen egy evésre való.