2012. augusztus 30., csütörtök

Hagymás csirkemáj

Hétvégén mindig meglátogatnak minket a Nagyik és általában hoznak valami „nagyifőztjét”. Ez most rántott csirke szárny, petrezselymes krumpli és ubisali volt.
De ez csak vasárnap érkezett….
Szombatra hagymás pirított csirkemájat csináltunk rizzsel.
Általában jó sok hagymával, fokhagymával és fűszeresen szoktuk csinálni, de ugye most vigyázunk Marci pukijaira, így ez a diétás verzió, ami ugyanolyan jól esett, mint ahogy az „eredeti” recept alapján készült változat.
Hozzávalók:
-          1 kg csirkemáj (most szívvel együtt vettem)
-          2 kis fej hagyma
-          1 kávéskanál bio berta fokhagymapor
-          1 kávéskanál bio berta szárított borsika fű
-          1 kávéskanál bio berta szárított majoranna
-          frissen őrölt tengeri só
-          frissen őrölt bors
-          2 zacskó Uncle Bens jázmin rízs

A májat a szívvel együtt jól megmostam és megtisztítottam és csíkokra vágtam, a szívet egyben hagytam, a hagymát felaprítottam. Odatettem a rizsnek a vizet forrni.
A serpenyőben kevés olíva olajon a hagymát megpirítottam, utána rátettem a májat és azzal tovább pirítottam, közben rászórtam a fokhagymaport és borsoztam. Mikor már a máj kifehéredett, akkor rászórtam a borsika füvet és a majorannát. Közben beletettem a rizst a felforrt vízbe és 10 perc alatt megfőztem, majd lecsepegtettem.
Kb 15 percig tovább pirítottam, miközben levet is engedett, ekkor pici vizet öntöttem hozzá lefedtem és elkezdtem párolni. Kicsit később levettem a fedőt, hogy sűrűsödjön a szaftja, ekkor sóztam, mert már majdnem kész volt és tovább főztem, úgy 5 percig.
Saját készítésű kovászos uborkával tálaltuk.

Sajtos tészta

Amit még nagyon szeretünk, de a terhesség alatt a magas szénhidrát tartalma miatt keveset ettünk, az nem más, mint a tészta.
Fiatal korában Apa elég sokat evett zacskós, vagy fagyasztott, vagy félkész, egyszóval „mű”kaját, mert mikor az iskolából hazament azokat volt a leggyorsabb elkészíteni szerinte.
Hát ez nem így van! A legtöbb egyszerű tészta szószt el lehet készíteni a tészta főzési ideje alatt, ami a víz forralásával együtt kb 20 perc.
Az egyszerű tészták közül is az egyik legegyszerűbb, de annál finomabb a sajtos-tejfölös, aminél a lényeg az alapanyag és akkor nagyon finom tud lenni.
Hozzávalók:
-          1 doboz teljes kiőrlésű Barilla spagetti
-          2 doboz Cserpes 20%-os tejföl
-          1 db Cserpes „kukorica” mozzarella

A tésztának a vizet felforraltam és mikor már forrt sóztam és beletettem a tésztát, amit a dobozon feltüntetett idő alatt „aldentére” főztem.
Ezalatt lereszeltem a sajtot.
Mikor minden elkészült, akkor elővettük a tányérokat és tészta, sajt és rá a tejföl (Anya szerint), vagy tészta, tejföl és rá a sajt (Apa szerint) és jó étvágyat……

Tonhal steak

Az elmúlt több, mint egy hétben megint sok dolog történt velünk, de ami a legfontosabb kedden volt Marci 1 hónapos.
Időnk még mindig kevés, de egyre jobbak vagyunk. A legjobb, hogy végre kialakult a napirendünk. Reggel 6-7 között ébredés, pelenka csere, átöltözés, evés, utána Apa elmegy dolgozni. Délelőtt nézelődés, esetleg séta, pelenka csere, tízórai, alvás Anyával, pelenka csere, jó nagy ebéd, délutáni kóma Anyával, pelenka csere, evés, közben Apa hazajön, nagy séta, boltozás, fagyizás, alvás. Este 8 körül, nagy sírás, vetkőzés, mérleg, Apával fürdés, közben megnyugvás, Anyával köldökápolás és öltözés, kaja, álomba szenderülés és egy nagy 6 órás alvás, hajnal 3-kor gyors evés, alvás és kezdődik újra a nap…..
És így telnek szépen a napok sorban és Marci napról napra változik, nő és csinál újabb dolgokat…
Hát gondoltunk Mi is egyet és valami különlegesebbet szerettünk volna enni (ez még két héttel ezelőtt volt) a sok menza kaja után. Mégpedig halat, pontosabban tonhalat.
Hozzávalók:
-          4 szelet friss vörös tonhal steak
-          tengeri só
-          frissen őrölt bors
-          1 db citrom
-          1 dl száraz fehérbor
-          1 csokor friss citrom-bazsalikom (bio-piacon vettük)
-          1 pohár cserpes tejföl
-          4 szál sárgarépa
-          6 szem közepes krumpli
-          vaj

A répát megpucoltam, a krumplit alaposan megmostam, a halat leöblítettem és papírtörlővel megszárítottam.
A répát és a krumplit fél centis karikákra vágtam és beletettem az elektromos pároló készülékbe (nekünk Tefal VitaCuisine van), amiben 15 perc alatt készre pároltam a zöldségeket. Azért jó így párolni, mert tényleg intenzívebbek az ízek és ezek alapján valószínű, hogy az „értékes” tápanyagok és vitaminok is jobban benne maradnak…
Közben egy serpenyőt, amit a 180 fokra előmelegített sütőbe is be lehet tenni, felforrósítottam és öntöttem bele egy nagyon kevés olajat, de tényleg kb 2 cseppet és beletettem a halszeleteket, ami azonnal el is kezdett sülni. 1-2 perc után megsóztam és megborsoztam, majd újabb 1 perc után megfordítottam, és a másik oldalát is sóztam, borsoztam. Majd miután oldalanként kb 2,5 perc alatt megpirítottam, rányomtam egy citrom levét és 10 percre betettem a sütőbe (egyéb esetben 5 percre, csak most Marci miatt mindent „jól” átsütünk).
A zöldségeket beleborítottam egy serpenyőbe, rádobtam a vajat, picit sóztam, borsoztam és kb 10 perc alatt megpirítottam.
Közben a halszeleteket kivettem a sütőből és egy tányérra tettem pihenni, a forró serpenyőjébe beleöntöttem a bort, ami a leragadt cuccot feloldotta, felaprítottam a bazsalikomot és azt is beleszórtam, összeforraltam és beletettem a tejfölt, ami kb 3-4 perc alatt be is sűrűsödött és kész is lett a mártás.
Nem volt más hátra, mint tálalni és együtt megenni, mert pont itt volt Nagyi, így Anya és Apa 3 hét után először közösen ebédelt.

2012. augusztus 21., kedd

Rizses hús light

Múlt héten, sajnos a tervezettnél hamarabb, véget ért az összeszokás időszaka. Apának el kellett kezdeni dolgozni járni, így mindenre kevesebb az időnk és jól meg kell szerveznünk, hogy mikor, ki és mit csinál, hogy Marci továbbra is az eddig megszokott kis életét tudja élni és tartani tudjuk az eddig kialakított napirendet.
Első körben, amíg fel nem vettük a fonalat, olyan dolgokat hanyagoltunk, mint a főzés (azért rendesen ettünk, csak nem meleg, hanem hideg ételeket, vagy azokat, amit a Nagyik készítettek) és a blog.
Még múlt hét hétfőn, amikor még „teljes” volt a család otthon, csináltam rizses húst. A pocakfájos Marcira tekintettel „light” verziót, mondhatni menzás verziót.
Hozzávalók:
-          1 db (kb fél kg) sertésszűz
-          4 db hagyma
-          2 zacskó Uncle Bens Jázmin rizs
-          tengeri só
-          bors
-          fűszerpaprika

A hagymát megpucoltam, apróra vágtam és kevés olajon elkezdtem dinsztelni. Közben a húst 1x1 cm-es kockákra vágtam és fokozatosan hozzáadtam a megpirult hagymához, sóztam, borsoztam, majd rászórtam a paprikát, átkevertem és felöntöttem vízzel, úgy hogy a húst épphogy ellepje és lefedve főztem 20 percig.
Közben odatettem a rizsnek a vizet forrni. Mikor felforrt, megsóztam és beletettem a rizst és lefedve 10 percig főztem, majd kivettem a vízből és lecsepegtettem.
Amikor a rizst beletettem a forrásban lévő vízbe, akkor levettem a húsról a fedőt és elkezdtem fedő nélkül tovább főzni és időként, amikor már nagyon előtt a szaftja, akkor öntöttem hozzá kevés vizet. Összesen kb. 50 perc alatt megpuhult a hús, közben a szaftja is besűrűsödött.
Mikor kész lett a pörkölt, hozzákevertem a rizst és 1-2 perc alatt összesütöttem.
Olyan íze lett, mint az igazi menzás bácskai rizses húsnak, csak picit jobb alapanyagokból.
Igazából koviubit ettünk volna hozzá, de nem lett kész, így maradt a bolti cékla.

2012. augusztus 11., szombat

Rakott krumpli

Hát a tegnapelőtti „Végre egy aránylag nyugodt nap!”-ot sikerült elkiabálni. Tegnap Marci megint hasfájással küszködött. Mi vagy a tojásra, vagy a dinnyére tippelünk, de lehet, hogy a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, vagy tojásleves okozta.
Egy biztos, hogy mától olyan étrendünk van/lesz, mintha a hozzátáplálásos időszakban lennénk. Szóval a fő alapanyag a főzésnél először a krumpli. És ha beválik, akkor jön a következő alapanyag.
Mivel még szerdán, azt gondoltuk mára kész a koviubi, ezért kitaláltuk, hogy ma rakott krumplit eszünk. Ehhez volt is itthon igazi, a januári disznóvágásból még megmarad szalámi (igazából vastagabb kolbász, de Mi szaláminak hívjuk, mert készítünk vékonyabb változatot is belőle és az a kolbász).
Sajnos az uborka nem lett kész, mert lehűlt az idő és a teraszra csak délelőtt süt rá a nap. Illetve a szigorított diéta is megkérdőjelezte az ötletet, hiszen a tojás az egyik fő alkotó része a rakott krumplinak. De ekkor jött az ötlet, hogy a tepsiben elfelezzük az egészet és lesz egy fiús rész és egy lányos rész.
Általában a rakott krumplit másképpen, fűszeresebben szoktam csinálni (majd valamikor úgyis fogok még csinálni és akkor leírom), de most ez a egyszerű, mondhatni hagyományos változat lett, ami azért mindkettőnknek jól esett nagyon, hiszen a terhességi cukrosság miatt, már nagyon régen ettünk ilyet.
Hozzávalók:
-          8 db közepes burgonya
-          4 db tojás
-          20 cm hosszú szalámi
-          1,5 pohár 20%-os Cserpes tejföl
-          1 db Cserpes „kukorica” mozzarella
-          tengeri só
-          bors
-          olívaolaj

A burgonyákat jó alaposan megmostam és héjastól feltettem sós vízben főzni. Közben a tojásoknak felforraltam a vizet.
A tojás főzésére, egyszer a TV-ben láttam egy módszert, amivel állítólag a legfinomabb. Kipróbáltuk és tényleg nagyon jó tőle a főtt tojás, azóta mindig, mikor valamibe főtt tojás kell, így készítjük. Tehát, amikor forrt a víz, jól megsóztam és óvatosan beleengedtem a tojásokat, amit 3 percig főztem, majd elzártam a főzőlapot és további 6 percig a vízben hagytam, majd azonnal hideg víz alá tettem. Így finom is és könnyű is volt megpucolni.
Mikor a krumpli is megfőtt, kicsit vártam, hogy hűljön és hideg vízzel leöblítem, majd meghámoztam.
Ezután folyamatában mindent (krumpli, kolbász, tojás) felkarikáztam és rétegeztem a kevés olajjal kikent kerámia tálba. Krumpli, amit úgy tettem, hogy a tál szélén állítva is legyenek, kolbász, tojás (csak a tepsi egyik felébe). Majd megsóztam, a tojásos részt borsoztam is és lezártam egy réteg krumplival. Utána az egészre ráöntöttem a tejfölt és megszórtam a lereszelt sajttal.
Azért, hogy meg lehessen különböztetni, meg a megszokás részeként is a fiús, tojásos oldal tetejére tettem egy kis füstölt szalonnát is.
Így ment a 175 fokra előmelegített sütőbe alsó-felső-légkeveréses fokozatra kb egy órára, amíg a sajt jól meg nem pirult.
Reméljük ettől nem jönnek majd a Marcipukik.

2012. augusztus 9., csütörtök

Tojásleves

Végre egy aránylag nyugodt nap! Este csak egyszer keltünk, aludtunk tisztán kb 6,5-7 órát. Úgy tűnik, hogy kezd beállni a napirendünk és Marci is kezdi megtanulni a nappal és éjszaka közti különbséget.
Azért az egész esti alvásnak vannak következményei, mint például az egész délelőtti nézelődés és törődésre vágyás, magyarul az állandóan foglalkozzon velem valaki szindróma, de sírás és nyűgösködés az nincs.
Még tart a szoptatás és így a kísérletezés, hogy mit ehetünk és mit nem, hogy ne legyen sok a puki.
Ma egy igazi menza kaja készült, a tojásleves, csak egy kicsit felturbózva.
Hozzávalók:
-          3 púpos evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt
-          9 db tojás
-          1 fej hagyma
-          2 liter víz
-          fűszerpaprika
-          tengeri só
-          bors
-          köménymag is kellene, de most a puffasztó hatása miatt kihagytuk
-          olívaolaj
-          2 evőkanál fehérbor ecet
-          2 db babérlevél
-          1 evőkanál Bio Berta bio julien
-          1 evőkanél Bio Berta bio bógríz

Az olajba beleszórtam a lisztet és közepesen barna rántást készítettem, majd rászórtam a paprikát, összekevertem és azonnal felöntöttem egy kevés vízzel és simára kevertem, majd sóztam, borsoztam, köményeztem volna, beletettem a babérlevelet, a szárított zöldségeket, összekevertem és teljesen felöntöttem vízzel. Beledobtam egészben a hagymát és fedő alatt kb 20 percig főztem.
Közben 4 tojást külön kis edénybe feltörtem, a maradék 5 tojást pedig egy tányérba és mint a rántottához elkezdtem felverni, csak kevesebb ideig csináltam, hogy még legyen benne fehérje és sárgája is külön.
Utána levettem a fedőt, kivettem a hagymát és lassan, állandó kevergetés mellet beleöntöttem a felvert tojásokat a levesbe, hozzáadtam az ecetet és újra fedő alatt 2-3 percig főztem.
A legvégén egyenként az edény négy különböző részébe óvatosan beleengedtem a 4 tojás és azzal is főztem még 2-3 percig, majd megkevertem, nehogy leragadjon az egész tojás az edény aljára.
Utána ettünk egy-egy szelet jó hideg görögdinnyét és meg is volt az ebéd.

2012. augusztus 8., szerda

Sült csirkecomb filé sütőben sült burgonyával

A hétfői nap mély nyomokat hagyott bennünk, azzal kapcsolatban, hogy mit is eszünk a szoptatás alatt. Elég rossz és nem mellesleg fárasztó, amikor szegény Marci folyton húzogatja a lábát és minden tíz percben pukizik egyet, vagy ha ez nem sikerül neki, akkor keservesen sír, de mindkettőnek az az eredménye, hogy senki sem alszik…
Ezt elkerülendő próbálunk minél „diétásabbakat” enni, de most nem olyan értelemben, mint például a terhesség alatti cukorbetegség miatt előírt diéta esetén.
Például akkor a sült krumplit kerültük, mert a szénhidrát tartalma magas és keveset lehetett belőle enni. Most hogy elmúlt a cukrosság (reméljük 5 hét múlva a terheléses vizsgálat is ezt mutatja), valamit sült krumplival szerettünk volna enni. De azért óvatosan, ezért nem is a klasszikus bő olajban megsütött krumplit választottuk.
Bécsben adventkor lehet nagyon finom sült krumplit enni, amit a gesztenyesütőben csak simán megsütnek és utána megsózzák. Még valamikor júniusban a Balatonon grill sütőn kipróbáltuk és egészen jó lett, így hát most itt volt az alkalom a sütőben is kipróbálni.
De ez „csak” a köret, hozzá sült csirkecombot gondoltunk. A boltban csak filézett volt (ami tanyasi és nem nagyüzemi), de végül még talán jobb is lett így. Illetve még volt itthon egy kevés a Nagyi által fejes salátához készített öntet, amiből ubisali készült. Mert a kovászos uborkát csak ma tettük ki a napra, az csak péntekre, vagy szombatra lesz jó.
Hozzávalók:
-          6 db tanyasi csirke felsőcomb filé
-          10 db közepes burgonya (azért nem krumpli, mert a „k” betűsek puffasztanak)
-          1 db kígyó uborka
-          fél csomag (10g) fűszerész sült csirke fűszerkeverék (só, paprika, majoranna, bors, rozmaring, fokhagyma, mustármag)
-          olívaolaj
-          tengeri só

Az uborkát lereszeltem, besóztam és betettem a hűtőbe. Bekapcsoltam a sütőt 180 fokos alsó-felső hőlégkeveréses funkcióra. A húsokat megmostam és papírtörlőn megszárítottam és bedörzsöltem a fűszerkeverékkel és félretettem. A burgonyát megmostam és héjastól fél centi karikákra vágtam és egy alufóliával kibélel nagyobb tepsibe szórtam, majd épphogy meglocsoltam olajjal és picit megsóztam, de tényleg csak nagyon keveset adtam mindenből hozzá, és betettem a melegedő sütő alsó részére.
Felforrósítottam egy nagy serpenyőben (32 cm) olajat és a combokat mindkét oldalukon 3-4 perc alatt megpirítottam és áttettem egy kerámia tálba. Majd a serpenyőbe öntöttem fél-egy deci vizet, hagytam egy percig forrni, majd ezt is ráöntöttem a csirkére, alufóliával lefedtem és már tettem is be az előmelegedett sütő középső részére a krumpli fölé.
25 percig sütöttem így őket, addig az uborkát kinyomkodtam és ráöntöttem a kész levet és ment vissza a hűtőbe.
Mikor letelt az idő, a húsról levettem a fóliát, a krumpli alól kivettem a fóliát és vissza szórtam a tepsibe és újabb 25 percre ment vissza a sütőbe.
Miután ismét letelt az idő, jött a tálalás és a jóízű ebéd, ami 60-70 perc alatt kész lett, úgy hogy nem kellett mellette állni és közben még a pelenkákat is ki lehetett vasalni. :-)

2012. augusztus 7., kedd

Alaplé

Nehéz dolog a szülői hivatás, de egy mosoly, egy nézés, vagy az hogy a vállamon, vagy az ölemben megnyugszik Marci mindent megér.
Túl vagyunk az első hasfájós éjszakán, pontosabban napon. Hajnal kettőkor kezdődött és délután háromra sikerült visszaaludni az egész családnak.
Mindez megerősített, abban az elhatározásban, hogy megpróbáljuk kizárni, vagy a lehető legminimálisabbra szorítani a tartósítószereket, különböző mesterséges aromákat, vagy a sok sót tartalmazó élelmiszereket és saját magunk próbálunk elkészíteni friss alapanyagból szinte mindent.
Az egyik ilyen hozzávaló az ételízesítő, vagy leveskocka. Ezt próbáljuk meg helyettesíteni az alábbi alaplével, ami nem a klasszikus alaplé recept alapján készül, inkább közelebb áll egy húsleveshez.
Volt a fagyasztóban még a januári disznóvágásról, amin egy borjú is le lett vágva, borjúcsont, illetve a filézett csirkecombokból megmaradt csirkecsontok, illetve a látogatóba érkezők hoztak saját termésű leveszöldséget, így nem kellett más, mint szép lassan megfőzni az alaplevet.
Hozzávalók:
-          kb 2,5 kg marha/borjú csont
-          10 db csirke felsőcomb csont
-          3 fej hagyma
-          1 db karalábé
-          1 db zeller a zöldjével együtt
-          8 db sárgarépa
-          4 db gyökér a zöldjével (petrezselyem) együtt
-          10 szem egész bors
-          két csipet tengeri só
-          kávéskanál egész kömény

A húsokat, csontokat miután kiolvasztottam hidegvízben átmostam, majd egy nagyobb edényben odatettem hideg vízben kis fokozaton főni. Vizet annyit öntöttem rá, hogy úgy ellepje a húst, hogy majd könnyű legyen a habot leszedni. Ez a pillanat úgy egy órányi főzés után jött el. És háromszor ismételtem meg, amíg olyan hab nem lett a lé tetején, ami már nem kemény.
Ekkor vettem egy nagyobb edényt és a húsokat áttettem bele és a levet szűrőn keresztül átmertem és beletettem az összes zöldséget, a zöldeket cérnával összekötve, és felöntöttem még vízzel, szintén úgy, hogy jól ellepje.
Ezután megsóztam picit, rászórtam a kézzel összenyomkodott borsot és köményt.
Lassú tűzön még két és fél órát főztem és hagytam kihűlni.
Mikor már eléggé kihűlt kiszedtem a léből külön a csontokat és a zöldségeket. Ebből a zöldségből jó kis hamis vadas mártás lehet készíteni, csak túl sokáig volt a kint a melegen, így Én ezt most nem használtam fel, de legközelebb jobban figyelek és majd akkor leírom, annak a receptjét is.
Szóval maradt a lé, amit most már egy kisebb edénybe átszűrtem és ment be a hűtőbe egy éjszakára. Így a zsírréteg a kocsonyásodó lé tetején kicsapódott, amit könnyű volt leszedni és jöhetett a porciózás és ment be az egész a fagyasztóba, ahonnan csak elő kell szedni.
Kb 4 liter alaplé lett így, amit 7 felé osztottam.

2012. augusztus 4., szombat

Csirkemell paprikás

Egy hete született Marci, így az elmúlt hét elég mozgalmasra sikerült. Szerencsére minden rendben volt és szerdán hazajöhettünk a kórházból.
Azóta próbálunk összeszokni, ami nem egyszerű feladat és nem utolsó sorban elég fárasztó, de minden nehézségért kárpótol Minket Marci. Eddig a Nagyik főztjén éltünk, de tegnap este elhatároztuk, hogy itt az ideje visszatérni a mindennapi megszokott dolgainkhoz is, mert sajnos nem lehet örökké csak babázni.
Ez az első alkalom tehát, hogy maguknak főztünk, mióta hármasban vagyunk. Valami laktató, finom és természetesen gyorsan elkészíthetőre vágytunk. Így esett a választásunk a Csirkemell paprikásra.
Hozzávalók:
-          2 db tanyasi csirkemell filé
-          1 fej hagyma
-          3 gerezd fokhagyma
-          1 db paprika
-          1 db paradicsom
-          1 pohár tejföl
-          frissen őrölt bors
-          tengeri só
-          fűszerpaprika
-          őrölt kömény
-          kakukkfű
-          borsikafű
-          egy doboz teljes kiőrlésű durum tészta

Odatettem a tésztának a vizet forrni.
A hagymát apróra vágtam és kevés olívaolajon elkezdtem dinsztelni, majd hozzáadtam a felaprított fokhagymát, a kis kockákra vágott paprikát és paradicsomot. Sóztam, borsoztam, hozzáadtam a fűszereket, majd együtt pirítottam, amíg a csirkemellet vékony csíkokra vágtam, amit folyamatosan adtam hozzá. Ezt követően rászórtam a húsra a pirospaprikát és azzal is átforgattam, figyelve, hogy a paprika meg ne égjen. Felöntöttem kb. 1 dl vízzel és fedő alatt elkezdtem összefőzni.
Mikor a víz felforr beleöntöttem a tésztát és forrástól számított 9 perc alatt megfőztem (ahogy a dobozára is rá van írva). Közben a fedőt levettem a husiról és erősebb fokozaton kezdtem főzni, hogy a „szaft” elkezdjen sűrűsödni.
Mikor a tészta megfőtt, leszűrtem. Közben a húshoz adtam egy pohár 20%-os Kapuváron készülő tejfölt. Ezzel még kb 10 percig főztem és már kész is lett.
Mindennel együtt simán elkészült 45 perc alatt.