2012. szeptember 26., szerda

Lábszár pörkölt

Most, hogy már lassan két hónapos Marci egyre többen jönnek látogatni, mert véget ért az általunk felállított karantén. Ez elsősorban nem is a betegségek és a fertőzések miatt volt, hanem, hogy az első pár hét Marci számára a lehető legnagyobb nyugalomban teljen és szépen fokozatosan ismerkedjen meg a világgal.
Úgy tűnik ennek meg is lett az eredménye, mert teljesen kiegyensúlyozott kisbaba lett belőle. Csak akkor sír, ha tényleg fáj neki valami, vagy nagyon éhes. Teljesen jól elvan, amikor jön valaki látogatóba, folyamatosan mosolyog.
Tegnap például voltunk csípőszűrésen, ahol 3 órát vártunk a vizsgálatra kb húsz másik babával együtt. Szinte Marci volt az egyedüli, aki nem sírt, pedig nem is aludta végig a várakozást. Utána a Doktor néninél, a vizsgálat alatt végig mosolygott és kokettált mindenkivel. Erre Anya és Apa is nagyon büszke volt.
Szóval hétvégén volt az első nagyobb látogatósereg, akiket pörkölttel vártunk, méghozzá kétfélével, borjúlábszárból és sertés csülökből készült „lábszár” pörköltekkel.
Hozzávalók:
Borjú lábszár pörkölt:
-          1,5 kg borjú lábszár
-          3 fej vöröshagyma
-          6 gerezd fokhagyma
-          1 db paprika
-          1 db paradicsom
-          frissen őrölt bors
-          tengeri só
-          2 kiskanál őrölt fűszerpaprika
-          1 kiskanál füstölt fűszerpaprika
-          1 kiskanál darált fűszerpaprika
-          1 kávéskanál bio berta borsikafű
-          1 kávéskanál bio berta kakukkfű
-          1 kávéskanál bio berta őrölt kömény (ez Marci miatt kimaradt)
-          fél dl száraz vörösbor

Sertés lábszár, azaz csülök pörkölt:
-          2 kg csontozott csülök
-          3 fej vöröshagyma
-          6 gerezd fokhagyma
-          1 db paprika
-          1 db paradicsom
-          frissen őrölt bors
-          tengeri só
-          2 kiskanál őrölt fűszerpaprika
-          1 kiskanál füstölt fűszerpaprika
-          1 kiskanál darált fűszerpaprika
-          1 kávéskanál bio berta borsikafű
-          1 kávéskanál bio berta kakukkfű
-          1 kávéskanál bio berta őrölt kömény
-          fél dl száraz vörösbor

Mindkét pörköltet kuktában készítettem, mert úgy gyorsabb volt. A vendégek vasárnap jöttek, így a borjú pörit már szombaton elkészítettem, hogy vasárnap délelőtt meg lehessen főzni a csülök pörit és a köreteket.
A pörköltek a hagymapucolástól kezdve 90 perc alatt készültek el. És mindkettő ugyanúgy készült, csak a hús volt más benne.
A hagymát, fokhagymát megpucoltam és a paprikával és a paradicsommal együtt apróra vágtam. Utána a húst kb 3 centis kockákra vágtam.
A kuktában felforrósítottam egy fakanálnyi mangalicaszalonnából kisült zsírt, amire rádobtam a hagymát, majd a fokhagymát, paprikát, paradicsomot és fűszereztem. Mikor ez az alap már jól összepárolódott kb 5 perc, beleforgattam a húst és fehéredésig pirítottam. Ekkor rászórtam a pirospaprikákat és hozzáadtam a darált paprikát is és ezzel is átforgattam és öntöttem hozzá 1 dl vizet.
A kuktát lezártam és 10 percig főztem (a második vonalnál), utána 10 perc alatt kinyitottam a kuktát és hozzáöntöttem a bor, amivel még 15 percig főztem a már nyitott kuktában a pörkölteket és már készen is voltak.
Vajas burgonyával, tésztával és frissen sült „falusi” kenyérrel és savanyúsággal tálaltuk.

2012. szeptember 21., péntek

Gulyásleves

Ez az utolsó elmaradás!
Szerda reggel Marci elkezdett kacagni, vagy valami olyasmit csinálni. Anya kitalált egy dalt neki, de pontosan nem jegyeztem meg, viszont miután megreggelizett és befeküdt a „mózes”kosárba elkezdtem neki valami hasonlót énekelgetni és közben vigyorogtam és mozogtam. Ez annyira tetszett neki, hogy a mosolygás mellé hangot is adott, erre Apa rákontrázott, Marci pedig még jobban mosolygott és kacagott és ezt csináltuk 10 percig…. Nagyon jó, hogy minden nap van valami újdonság.
Mondjuk a vasárnap esti újdonságot azért kihagytuk volna. Az nem volt más, mint a 3 napig érlelődő kaki Marci hátán a ruha alatt 1 cm vastagságban a nyakáig. Anya és Apa old meg, hogy leveszed a body-t, úgy hogy nem lesz kakis a Marci fejecskéje. De megoldottuk…Ebből tanulva a tegnap esti szintén 3 napos kakinál, már olyan body volt rajta, amit elől kell gombolni és nem a fején kell áthúzni.
Hétvégén még mindig kapunk kaját a Nagyiktól, így nem nagyon főzünk többfélét egyszerre, de azért próbálunk a saját lábukra állni, ha lehet így mondani.
Újra használatba vettük a kenyérsütőt, kipróbáltuk a sima fehérkenyeret, amihez az egyik legjobb párosítás a gulyásleves. És mivel már rég ettünk levest ez volt a hétvégi „nagy” főzés, ami nem is volt olyan hosszantartó, mert gyorsítottam egy picit a folyamatom, mégpedig úgy, hogy a leves alapját kuktában főztem meg. Ennek köszönhetően kb. 1 óra alatt készen volt az ebéd.
Hozzávalók:
-          80 dkg borjú comb
-          1 nagyobb vöröshagyma
-          1 szál gyökér petrezselymestől
-          4 sárgarépa
-          1 kisebb zellergumó zölddel együtt
-          1 db paprika
-          6 szem közepes krumpli
-          frissen őrölt bors
-          tengeri só
-          1 kanál fűszerpaprika
-          1 kávéskanál frissen reszelt szerecsendió

A zöldségeket megpucoltam és nagyobb darabokra aprítottam, a hús megmostam és kb 2 centis kockákra vágtam.
A kuktában felforrósítottam az olajat és beledobtam az apróra vágott hagymát és elkezdtem dinsztelni, majd rádobtam a zöldségeket, kicsit átpároltam, majd a húst. Addig pirítottam, amíg kifehéredett és jöttek a fűszerek és a végén a fűszerpaprika. Ezzel még kétszer-háromszor átkevertem és félig felöntöttem a kuktát vízzel. A paprikát kicsumáztam és a belsejébe belenyomtam a petrezselymet és a zeller zöldet és Ezt is beletettem a levesbe. A kuktát lezártam és 10 percig főztem a leves alapot.
Miután további 10 perc múlva ki tudtam nyitni a kuktát, beledobtam a krumplit és felöntöttem teljesen vízzel és további 15 percig főztem a levest.
Frissen sült fehérkenyérrel tálaltuk.

2012. szeptember 19., szerda

Csirkebrassói light

Majdnem el is felejtettem megosztani! Marci múlt hét vasárnap óta szinte végigalussza az éjszakákat. Az első ilyennél este fél 10 körül elaludt és reggel 5 kor kelt! Ez 7 és fél óra egyben! Mikor ébredtünk meg is lepődtünk és meg is kérdeztem Anyát, hogy miért nem szólt az éjszakai etetésnél, hogy kelljek fel, ha már magamtól nem ment, mert a tápi készítés Apa feladata. Döbbenten, de annál nagyobb örömmel vettük tudomásul, hogy nem volt éjszakai progi.
Azóta ez a hosszú alvás többször is előfordult, de egy keléssel az este 9 és reggel 7 közötti időszak simán megvan. Ennek ellenére Anyával minden este épphogy vízszintesbe kerülünk, már horkolunk is, mert azért fárasztó a babázás nagyon.
Ezért még mindig maradunk a „gyors”kajáknál, ami csirkebrassói volt.
Hozzávalók:
-          2 darab (1 kg) tanyasi csirkemell
-          8 gerezd fokhagyma
-          1,5 kg krumpli
-          frissen őrölt tengeri só
-          frissen őrölt bors
-          1 kávéskanál bio berta majoranna
-          1 kávéskanál bio berta borsikafű

A krumpli meghámoztam és kis kockákra daraboltam. A csirkét jól megmostam és szintén kis kockákra daraboltam. A krumpli beletettem a párolóba és 25 percig pároltam.
Ezalatt a forró, nagyméretű (32 cm) serpenyőbe olívaolajat öntöttem és beledobtam a megpucolt és a kés lapjával összenyomott fokhagymagerezdeket. Azért így csináltam, mert Anya Marci miatt még nem igazán ehet fokhagymát (a brassói, akkor brassói, ha van benne jó sok) és így ki tudja kerülni. Amikor kissé megpirult a fokhagyma, hozzáadtam a húst és azt is elkezdtem sütni, amíg levet nem engedett, ekkor hozzáadtam a fűszereket és tovább pároltam.
Idővel elpárolgott a húsnak a leve és szépen elkezdett pirulni. Közben mikor lejárt a krumpli párolása, kivettem egy edénybe a megpirult húst a serpenyőből, és beletettem a krumplit és azt is elkezdtem sütni. Mikor itt is elpárolgott a nedvesség, akkor tettem rá egy kanálnyi vajat és azzal még kb 5 percig tovább pirítottam. Utána visszatettem a húst, jól összeforgattam és már vacsoráztunk is.

Házi grillcsirke

És hát akkor múlt héten eljött a hetirendünk bevezetése, ami úgy néz ki, hogy hétfőn van az elmúlt héten készített fényképek, videók feltöltése, rendezése, hivatalos ügyek intézése, számlák fizetése stb. Kedden mosás és főzés, szerdán gyors porszívózás és vasalás, csütörtökön mosás és főzés, pénteken lottózás, boltozás, vasalás, szombaton piacozás, boltozás, főzés és mosás, vasárnap pedig a rendes takarítás és vasalás. Ha valami elmarad, mert ugye Marci, ha úgy gondolja, simán borít minden tervet, akkor azt a következő napon próbáljuk pótolni.
Már csak ezzel a bloggal kell utolérni magunkat és akkor elmondhatjuk, hogy beállt a „rend”.
Kedden vacsira és másnapra házi grillcsirkét készítettünk.
Hozzávalók:
-          2 kis doboz sör
-          1 egész Tanyasi csirke
-          1 csomag Fűszerész sültcsirke fűszerkeverék (só, paprika, majoranna, bors, rozmaring, fokhagyma, mustármag)
-          1 fej fokhagyma
-          3 fej hagyma

A csirkét jól megmostam, szárazra töröltem (rájöttem, hogy miért is hívtuk az elején Marcit csirkelábúnak) és jól bedörzsöltem a fűszerkeverékkel.
Az egyik sört jól megmostam és felbontottam és 2-3 nagy kortyot leittam belőle, majd konzervnyitóval levágtam a doboz tetejét és beledobáltam az összenyomkodott fokhagyma gerezdeket.
Utána ráült a csirke a sörös dobozra, mellédobtam a félbevágott hagymákat, mindez kapott alufólia takarást és egy órán keresztül szaunázott a 180 fokos sütőben.
Mikor letelt az idő lekerült a fólia, felbontottam a másik sört, amivel meglocsoltam a csirkét és ment vissza a sütőbe, amíg jól meg nem pirult, kb 45 percre.

Tonhalas tészta

A legszebb dolog mostanában az, hogy Marci mosolyog. A babagondozási tanfolyamon és a szülés felkészítőn is mesélték, hogy 6 hét körül meg fog jelenni az első mosoly és ez egyre tudatosabbá válik és így indul be a babák látványos fejlődése.
Ez tényleg így van. Eleinte Marci csak álmában tett úgy, mint aki mosolyog, aztán tényleg mosolygott, utána mikor ébren volt, voltak kis mosoly kezdemények, és mostanában meg már Anyára és Apára szinte mindig mosolyog, még néha úgy is, hogy nyűgös, mert éhes, de ha észreveszi, hogy kokettálási lehetősége van valamelyikünkkel, akkor egyből jön a nagy mosoly.
Ennek örömére végre elkészítettük az egyik kedvencünket, a tonhalas tésztát, ami olyan étel, hogy általában az is jóízűen megeszi, aki nem szereti a halat és az olajbogyót.
Hozzávalók:
-          4 nagy doboz Rio Mare tonhal
-          1 fej hagyma
-          8 gerezd fokhagyma
-          1 kis üveg Mutti paradicsomszósz
-          1 doboz Mutti hámozott paradicsom
-          1 kis üveg magozott olajbogyó
-          frissen őrölt bors
-          frissen őrölt tengeri só
-          1 kiskanál bio berta oregano
-          1 doboz Barilla teljes kiőrlésű spagetti

Mint minden tésztánál itt is odatettem a vizet főni, közben előkészítettem az alaanyagokat.
Mikor a víz felforrt, ment bele a só és a tészta. A tonhal konzervek olaját beleöntöttem egy nagyobb wok alakú serpenyőbe, majd azon megpirítottam a felaprított hagymát, majd hozzáadtam a fokhagymát, a fűszereket, a tonhalat. Így pirítottam 3-4 percig, majd ment bele a paradicsom és a paradicsomszósz és a négyfelé vágott olajbogyó.
A tésztát mikor kész lett, leszűrtem és ráöntöttem szószra és jól összeforgattam és elzártam a főzőlapot.
Ez az egyik legegyszerűbb vacsora.

2012. szeptember 17., hétfő

Krumplifőzelék bélszínrolóval

Általában a hétvégén a reggelek úgy indulnak, hogy van még egy plusz alvás, azaz a reggeli 6 körüli keléskor, az etetés után még mindhárman visszadőlünk a nagyágyba. Marci középen horkolt, Mi pedig szundikálunk még egy picit.
Szombaton délelőtt piacolunk. Ez úgy néz ki, hogy vagy elmegyünk közösen a közeli Bosnyák téri piacra babakocsival, vagy ha Marci nyűgös, vagy rossz az idő, akkor Apa gyorsan elszalad autóval és megveszi a szükséges dolgokat.
A hetirendünkben a szombati nap a piac, a bolt és főzés napja. Ekkor vannak a bonyolultabb, hosszabb időt igénybevevő főzések.
Maradva még azért, az egyszerűbben elkészíthető menza vonalnál krumplifőzeléket csináltunk bélszínrolóval. Ezt alapvetően valamikor hétköznap akartuk már elkészíteni, de csúszott, így mivel hétvégi kaja lett, mindent magunk készítettünk. Igen, itt a bélszínrolóról van szó…
Hozzávalók:
Krumplifőzelék:
-          12 szem közepes krumpli
-          1 fej hagyma
-          5 babérlevél
-          1 doboz Cserpes tejföl
-          1 kiskanál fehérborecet
-          frissen őrölt bors
-          frissen őrölt tengeri só
-          1 kávéskanál bio berta majoranna
-          1 kávéskanál bio berta borsika fű (ezt a bors kiváltására használom, mert hasonló az ízhatása)
Bélszínroló:
-          fél kiló bélszín
-          fél kiló fehérpecsenye
-          2 fej hagyma
-          4 gerezd fokhagyma
-          1 kiskanál worcestershire szósz
-          tengeri só
-          frissen őrölt bors
-          zsemlemorzsa

Egyszer régebben csináltam zöldborsó főzeléket a Dolce Vita blog alapján, ahol a sűrítést saját magából a megfőtt zöldborsóból oldottam meg, mindenféle egyéb sűrítő anyag hozzáadása nélkül. Azóta bármilyen főzelék esetén így járok el, és sokkal intenzívebb ízű és egészségesebb lesz tőle az étel.
Szóval a krumplit hasábokra vágtam és annyi vízben odatettem főni, hogy éppen ellepte. Hozzáadtam a kicsit összenyomott babérlevelet, az egészben hagyott hagymát és a fűszereket.
Közben ledaráltam a húsokat a hagymával és a fokhagymával háromszor. Így egy jó kis húspépet kaptam, amire rálocsoltam a worcestershire szószt, sóztam, borsoztam, összekevertem és állni hagytam.
A megfőtt krumpliból kivettem a babérlevelet és a hagymát, valamint egy edénybe szűrőlapáttal átszedtem a krumpli ¾ részét. A maradék krumplit a főzőlevével és a tejföllel összeturmixoltam, úgy hogy kissé habos legyen, majd belekevertem az ecetet és visszatettem a krumplit és még egyszer összeforraltam.
Utána a húshoz hozzáöntöttem egy kis zsemlemorzsát, hogy összeálljon és gyúrható legyen, rolókat formáztam, amiket belehempergettem még zsemlemorzsába és kevés olajban, lefedve, minden oldalukat sorban megsütöttem.
A végeredmény? A krumplifőzelék nagyon jó lett és könnyű, mert nem volt benne liszt. A bélszínroló pedig hasonlított a fagyasztottra, csak ebben volt elég mennyiségű bélszín és nem volt olyan száraz. De amire igazán hasonlított az íze, az az Ikeás húsgolyó…

Cseresznyés lepény

Végre Anya is eljutott a konyhába és nemcsak úgy, hogy a kakis pelust dobta ki a szemetesbe, hanem összedobott egy kis édességet, amit a terhesség alatt is sokat ettünk, mert ezt a cukorbetegséggel rendelkezők is bátran fogyaszthatják.
Amúgy a konyhai teendők Anya és Apa között úgy oszlanak meg, hogy általában Anya süt, Apa pedig főz.
Most, hogy Marci egyre nagyobb, egyre többet van fenn, de egyre jobban el is van a nézelődéssel. Jelenlegi kedvence a piros busz és a sárga taxi, amit rá lehet lógatni a játszóhídra és képes fél órán keresztül nézegetni. Nagyon aranyos….
Így már Anyának is van végre ideje egy picit mással foglalkozni, aminek gyümölcse lett a cseresznyés lepény.
A várandóság 21. hetében derült ki, hogy terhességi cukorbetegsége van Anyának, azonban mivel Marcival kívánta az édességet ezért igyekezett a meglévő recepteket átalakítani, vagy kitalálni új édességeket, és ezzel meg is kezdődött a szénhidrát tartalom számolgatásának kora. Mivel sok édesség igen finomra sikerült, így Marci születése után is elővesszük ezeket a recepteket.
Hozzávalók:
-          1 csomag fagyasztott cseresznye
-          500 g cseresznye (fagyasztóból volt) 70 g ch
-          30 gramm fehér liszt 22,8 g ch
-          30 gramm tk. búzaliszt 21,21 g ch
-          fél csomag sütőpor
-          4 tojás
-          2 dl tejszín 6 g ch
-          fahéj
-          citromhéj
-          6 gramm Canderel 5,64 g ch

Sütőt előmelegítem 180 fokra, kivajazom a tortaformát,  majd elszórom a cseresznyét a tepsiben, kis fahéjjal megszórom a cseresznyét.
A tojásokat a Canderrel, a tejszínnel és a reszelt citromhéjjal simára keverem, utána hozzáöntöm a kétféle lisztet, amihez hozzákevertem a fél csomag sütőport.
Csomómentesre keverem, majd beleöntöm a tepsibe a cseresznyére, és beteszem fél órára a sütőbe.
Nagyon finom bármilyen más gyümölccsel, például őszibarackkal, szilvával, sárgabarackkal is.
Ha 10 szeletre vágjuk fel, akkor egy szelet ch tartalma: 12,5 g ch
Ha 8 szeletre vágjuk fel, akkor egy szelet ch tartalma: 15,7 g ch
Amilyen egyszerű, olyan finom.